Moda devinden Türk sahafa dava… Hermes savaşı

İzmir’de Hermes Sahaf mağazasının sahibi Ümit Nar, işyerinin ismi sebebiyle ilginç bir davayla karşı karşıya kaldı. Euronews’in haberine göre Fransız lüks moda markası Hermes, Nar’a ticari isim ihlali iddiasıyla patent davası açtı.

Sözcü’nün aktardığına göre, 15 yıldır bu işin içinde olduğunu ve hiçbir zaman Fransız lüks eşya üreticisiyle karıştırılmadığını söyleyen Ümit Nar, “Hermes” isminin antik Yunan ticaret tanrısından geldiğini ve herkese ait olduğunu söyledi. Nar, “Hermes, Zeus veya Noel Baba insanlığın kültürel mirasına ait. Toplumsal hafızamıza kazınan bu isimleri hiçbir şirket tekeline almamalı” dedi.

Nar için bütün sıkıntılar, Aralık 2021’de kitabevinin adını ticari marka olarak tescil ettirmek için başvuruda bulunmasıyla başladı. Bu girişim, marka tescilinin durdurulması için Türk Patent’e ve mahkemelere dilekçe veren Fransız şirketinin Türkiye’deki ofisi tarafından fark edildi.

İKİNCİ DURUŞMA MARTTA

Hermes’in Türkiye temsilciliği, ayrıca Nar’ın ticari ve çevrimiçi faaliyetlerinde “Hermes” adını kullanmasını da yasaklamaya çalıştı. Fransız şirketi avukatları aracılığıyla mahkemeye sunduğu şikayet başvurusunda farklı sektörlerde yer almalarına rağmen iki marka arasındaki “benzerliği ve karıştırılma riskini” gerekçe gösterdi.

Davanın ilk duruşması geçen ay yapıldı ve ikinci duruşmanın 27 Mart’ta yapılması planlanıyor. Sahaf Nar, markanın Paris’teki genel merkezinin dikkatini çekmek amacıyla davasını bir sosyal medya kampanyası aracılığıyla kamuoyunda tartışmaya açmaya karar verdi. Nar’a sosyal medyadan destek de gecikmedi.

Hermes’in binlerce euro değerinde lüks deri çantalar sattığını, kendisinin ise 15 TL değerinde ikinci el kitaplar sattığını hatırlatan Nar, “Kafamızın karışabileceği iddiası saçma. Bu aynı zamanda müşterilerinin zekasına da hakaret” diyerek tepkisini dile getirdi.

Aynı zamanda Türkiye ikinci el kitapçılar derneğinin başkanı olan Nar, isim değişikliğinin işi açısından bir felaket olacağını ve kendisine önemli maddi zararlar vereceğini belirterek, “Çoğu insan beni gerçek ismimle değil, Sahaf Hermes olarak tanıyor” dedi.

HERMES NEDİR

Hermes, ismini her ne kadar kurucusu Thiery Hermes’ten alsa da Hermes aynı zamanda büyük Olympos tanrılarından biri olarak hayvanların hakimi, yolların, seyahatlerin, konukseverliğin, haberciliğin, diplomasinin, ticaretin, hırsızlığın, dilin, yazmanın, ikna etmenin, kurnazlığın, yarışmanın, gymnasiumların, astronomi ve astrolojinin tanrısıdır. Hermes’in aslen Mısır mitolojisindeki Thot olduğu iddia edilmektedir. Bazı düşünürler Hermes’in İdris Peygamber olduğu kanaatindedirler. Hermes veya İdris geleneği Babil, Mısır ve Yunan düşüncelerinin temeli olmakla birlikte İslam düşüncesinin de temelini oluşturan yabancı kaynaklardan sayılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir