IBAN Üzerinden Para Gönderenler Dikkat! Başınız Büyük Dertte Olabilir…

IBAN üzerinden para gönderme işlemi yapan vatandaşlar için hayati bir öneme sahip uyarı geldi. Durduk yere suça karışabilir bunun yüzünden hapis bile yatabilirsiniz.

Farkında olmadan kara para aklama ya da vergi kaçakçılığı gibi suçlara ortak olunmaması adına çok dikkat edilmesi gerektiği vurgulanan uyarıları sakın es geçmeyin…

Özellikle de kuaför, giyim ve benzeri pek çok alanda esnaflar kredi kartı komisyonlarından kurtulmak için doğrudan IBAN yoluyla para almayı tercih ediyor. Yapılan ödemeler ile birlikte esnaflar komisyon ödemeden ilgili tutarı müşteriden alabiliyor. Bu konuyla ilgili uzman avukatlar açıklama yaptı. Uzman avukatlar bu yöntem ile birlikte kara para aklama ve yasaklı madde ticareti gibi suçların yapıldığını bu sayede vatandaşların risk aldığını belirtti.

FARKINDA OLMADAN SUÇA KARIŞABİLİRSİNİZ

IBAN üzerinden para gönderimi yapılırken bilinmeden bir suça ortak olunabileceğini vurgulayan avukat bu yöntemin çok bilinen bir kara para aklama yöntemi olduğuna dikkat çekti.

UZMANLAR UYARDI

Uzmanlar IBAN üzerinden işletmelere para gönderen vatandaşları uyardı. Bakkal, market ve yerel esnaflara kredi kartı ödemeleri için komisyon kesiliyordu. Komisyon kesildiğini bilen esnaflar IBAN yoluyla birlikte ödeme almaya başladı. Fakat vatandaşlar bu noktada tehlikeye girdi. Müşteriler suça ortak olabiliyor.

AÇIKLAMA YAZMAYANIN BAŞI BÜYÜK DERDE GİREBİLİR

Uzmanlar özellikle de banka hesabı olan kişilerin IBAN veya benzeri yollar ile birlikte ödeme yöntemlerinden kaçınmaları konusunda vatandaşların dikkatini çekiyor. Olası bir kötü durumun yaşanmaması için ödeme yapılan aracın seçilmesinin önemini vurgulayan uzmanlar vatandaşları tek tek uyardı.

Özellikle de bir kurum veya kuruluşa para gönderileceği zaman açıklama kısmına yazılacak metnin de önemini vurgulayan avukatlar, kira ödemelerinde dahi ödeme tipinin seçilmesinin önemini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir