Atatürk düşmanının kitaplarını sergiliyor. Said Nursi için müze

AKP iktidarı döneminde, tarikat ve cemaatlerin gücü gitgide artarken, faaliyetleri en dikkat çeken cemaatlerden biri de Nur Cemaati. Ankara’nın Ulus ilçesinde Hacı Bayram Veli Camisi’nin yanında bulunan Berrak İlim, Kültür ve Dayanışma Derneği’ne ait “Nur Konağı”nın Nurcuların müzesi ve medresesi olduğu öğrenildi.

Nur Konağı’nda 2023 yılının kasım ayında kurulan “Risale-i Nur Müzesi” ve Mustafa Kemal Atatürk’e “deccal” diyen Said Nursi’nin yazdığı Risale-i Nur’un çeşitli baskıları sergileniyor. Söz konusu müzede, Risale-i Nur’un el yazması, Osmanlı döneminde basılan nüshaları ve el yazısıyla düzeltme yapılan eserler bulunuyor.

Atatürk düşmanı Said Nursi’ye ait olduğu iddia edilen gömlekler, takke, cüppe, seccade, tespih gibi eşyalar ve Nursi’nin öğrencilerine ait gömlekler de müzede yer alıyor. Aynı zamanda, müzede peygambere ait olduğu ileri sürülen “sakal” parçası ve Kâbe’den bir taş levha da bulunuyor.

Berrak İlim, Kültür ve Dayanışma Derneği’nin, Kuran ve Risale-i Nur dersleri veren bir medresesinin de olduğu ortaya çıktı. Söz konusu derneğin resmi sayfasında, “Nur Konağı haftanın belirli günleri okumalı Risale-i Nur derslerinin ve ilmi tartışmaların yapılması planlanan bir medresedir” ifadelerine yer veriliyor.

Derneğin müze görevlilerinin verdiği bilgiye göre, medresede hafta sonları ilkokul ve ortaokul öğrencilerine de ders verildiği belirtildi. Nurcuların vakfıyla ilişkili olan bu konağın, vakıfta çalışan hocaların toplandığı yer olduğu da belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir