Zelenskiy ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüştü

Zelenskiy, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, Blinken’ın Kiev ziyaretinin ABD’nin Ukrayna’ya takviyesini bir defa daha ortaya koyduğunu belirtti.

ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı ekonomik ve savunma yardımlarına minnettar olduklarını lisana getiren Zelenskiy, “Bunlar ABD’nin bizimle birlikte olduğunun çok kıymetli işaretleri. Bu, bizim için topraklarımıza geri dönebileceğimizin bir garantisidir. Ukrayna için yaptığınız her şey ve bugün bizimle birlikte durduğunuz için teşekkür ederiz.” tabirlerini kullandı.

Görüşmeye ait yazılı açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Rusya’nın “Ukrayna’ya yönelik işgalinin” 7 ayında olduğunu, savaşın bilançosunun artmaya devam ettiğini, binlerce sivilin öldüğünü ve yaralandığını, 13 milyon Ukraynalının meskenlerini terk etmek zorunda kaldığını, tarihi kentlerin harabeye döndüğünü belirtti.

‘Bıden Ukrayna halkını destekleyecek’

Ukrayna güçlerinin ülkelerinin özgürlüğü için savaşmaya devam ettiğini aktaran Blinken, ABD’nin Kiev’i desteklemeye devam edeceğine vurgu yaptı.

Blinken, “Başkan (Joe Biden), gerektiği sürece Ukrayna halkını destekleyeceğimiz konusunda net. Bu bildirisi Zelenskiy ve grubuna bugün, hükümran ve bağımsız olarak kalan ve kalmaya devam edecek olan Ukrayna’nın başşehri Kiev’de yineledim.” tabirini kullandı.

Zelenskiy’i ABD’nin Ukrayna’ya yapacağı 675 milyon dolarlık yeni askeri yardım hakkında da bilgilendirdiğini söz eden Blinken, “Ayrıca, Ukrayna ve NATO müttefiklerimizin birçoğunun yanı sıra potansiyel olarak gelecekte ‘Rus saldırganlığı’ riski altında olan öteki bölgesel güvenlik ortaklarımız dahil Ukrayna’nın18 komşusunun güvenliğini desteklemek için Dış Askeri Finansman kapsamında uzun vadeli yatırımlara 2,2 milyar dolar daha ayırma niyetimizi de bugün Kongre’ye bildiriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Blinken, ziyareti kapsamında Rus güçlerinin ataklarında yaralanan çocukların tedavi gördüğü Kiev’deki bir hastaneyi ziyaret etti, “Patron” ismi verilen ve savaşın sembollerinden olan mayın arama köpeğiyle de bir ortaya geldi.

ABD Dışişleri Bakanı ayrıyeten savaşın birinci haftalarında şiddetli çatışmalara sahne olan Kiev yakınlarındaki İrpin kentini de ziyaret etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.