YKS birincileri, muvaffakiyetlerinin sırlarını anlattı

Kayseri’de Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giren Bahadır Selim Bakla Alan Yeterlilik Testi (AYT) sayısal Türkiye birincisi, Yusuf Erdoğan AYT sözel Türkiye birincisi ve Yusuf Selim Torun ise AYT eşit tartı Türkiye ikincisi oldu. Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Ayhan Teltik’i ziyaret eden öğrenciler, imtihana nasıl hazırlandıklarını anlattı.

YKS’ye giren Bahadır Selim Bakla, AYT sayısal Türkiye birincisi, Yusuf Erdoğan, AYT sözel Türkiye birincisi, Yusuf Selim Torun ise AYT eşit tartı Türkiye ikincisi oldu. Öğrenciler, kazandıkları muvaffakiyetin akabinde Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Ayhan Teltik’i ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti lisana getiren Teltik, “2 gün evvel YKS sonuçları açıklandı. Kayseri’miz için sevinçli bir gün oldu. Tam puan alan 2 kişi Kayseri’den çıktı. Bu Türkiye çapında büyük muvaffakiyet. Biz de bugün bu arkadaşlarımızı konuk etmek istedik. Bu 3-5 günlük bir sıkıntı değil. Öğrencilerimiz anaokulundan lise sona kadar alınan eğitimin bir sonucu olarak bu başarıyı yakalamışlardır. Gençlerimizi yetiştiren tüm öğretmenlerimizi kutluyorum” diye konuştu.

BAHADIR SELİM BAKLA: KIYMETLİ OLAN SAKİN OLMAK

YKS AYT sayısal Türkiye birincisi Bahadır Selim Bakla, “Uzun bir maraton sonucunda bu dereceleri elde ettik. Ben 9’uncu sınıftan itibaren periyodik olarak, 9’uncu sınıfta 1,5 saat, 10’uncu sınıfta 2 saat, 11’inci sınıfta 2,5 saat çalıştım. 12’nci sınıfa geldik. Daha fazla çabalamak zorundaydık. Bu vakit zarfında en düzgün yaptığım şey kendime değer vermek oldu. Haftada en az 1 gün spor yaptım. Spor emelli bisiklete bindim. Halk otobüsüyle seyahat yaptım. Olabildiğince topluma gireyim istedim. Kışın kayağa gittim, ortalarda tatile gittim. Kendime kıymet verdim. Sonucunda bu türlü bir muvaffakiyet elde ettim” ifadelerini kullandı.

YUSUF ERDOĞAN: ÇALIŞIRKEN KENDİNİZE GÜVENMENİZ LAZIM

AYT sözel puan çeşidinde Türkiye birincisi olan Yusuf Erdoğan, “Ben geçen sene sayısalda derece yaparak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yerleşmiştim. Bu sene de sözel puan çeşidinde kendimi denemek istedim. İdeoloji, tarih ve edebiyatı çok seviyordum. Ders olarak görmüyordum. 9 ve 10’uncu sınıftan itibaren yazılı çalışmaya başladım. Çalışmalarımı 11’inci sınıftan sonra kademeli olarak artırdım. Tarih yaklaştıkça imtihan provaları da değer kazanıyor. YKS için teknik bir hazırlık da yapmak gerekiyor. Çalışırken kendinize güvenmeniz lazım. Ben Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden devam etmek istiyorum” diye konuştu.

YUSUF SELİM TORUN: BU İŞ İMTİHANDA GERİLİM İDARESİNE KALIYOR

AYT eşit yük puan çeşidinde Türkiye ikincisi olan Yusuf Selim Torun ise, “İyi çalıştım ve bu türlü bir derece geldi. Arkadaşlarıma şunu tavsiye ederim; bu imtihan bence çalışmaktan çok gerilim idaresinde biten bir imtihan. İmtihan sabahı üzere bir şartla karşı karşıyayız. İmtihan sabahı aracımızın lastiği patladı. Ne yapacağımızı bilmediğimiz 10-15 dakika yaşadık. Bu iş imtihanda gerilim idaresine kalıyor. Zira herkes çalışıyor. İmtihana girecek arkadaşlara tekliflerim, gerilim idaresini yapabilmeleri için ülke geneli deneme imtihanlara girsinler. Kendinizi rahatlatacak etkinliklere katılın” dedi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.