Ünlü Ekonomistler: Altın İçin Şimdi Bunları Bekleyin!

Commerzbank’taki stratejistlere göre, altının gerçek bir geri dönüş yapmasını beklemek için henüz çok erken. ANZ Bank ekonomistleri, altının ABD enflasyonun zirvesinde mücadele edeceğini söylüyor. TD Securities ekonomistleri ise altın fiyatındaki düşüş trendinin hala güç kazandığını kaydediyor.

Commerzbank: Altın 1.800 dolar işaretiyle mücadeleye devam edecek

Altın fiyatı bu hafta 1.800 doları kalıcı olarak aşamadı. Commerzbank’taki stratejistlere göre, altının gerçek bir geri dönüş yapmasını beklemek için henüz çok erken. Bu bağlamda ekonomistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın piyasasında fiyatlar, ABD dolarının muazzam değer kazanmasının sona ermesi nedeniyle yukarı yönlü bir yörüngeye girdi. Bununla birlikte, en azından şimdilik, altının gerçek bir geri dönüş yapmasını beklemek için henüz çok erken. Parlak metal fiyatının şu an için 1.800 dolar işaretiyle savaşmaya devam etmesi olası. ABD dolarının, euro karşısında yeniden değerleneceğinden eminiz. Bunun da orta vadede sarı metal fiyatına ağırlık vermesi muhtemel.

ANZ Bank: Jeopolitik ve ekonomik riskler, aşağı yönü koruyabilir

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, altın piyasası için zorluklar devam ediyor. ABD enflasyonundaki zirve, altın fiyatı için aşağı yönlü bir riske işaret ediyor. Yine de, ANZ Bank ekonomistleri, artan durgunluk baskısı ve jeopolitik risklerin aşağı tarafı koruyabileceğini söylüyor. Bu doğrultuda ekonomistler, şu açıklamayı yapıyor:

Enflasyonun %14,7 ile zirve yaptığı 1980 yılında, altın fiyatları 631 dolardan geri çekilmeye başladı. Enflasyonun Eylül ayında %3,9’a ulaştığı 2011’de de benzer bir şey oldu ve 1.900 dolardan düşüşü tetikledi. Enflasyonun Haziran ayında %9’da zirve yapmasıyla birlikte altında benzer bir düşüş görebiliriz. Fed’in bilançosunun kapanması da iyiye alamet değil. Yükselen jeopolitik gerilimler ve ekonomik riskler bir miktar destek sağlayabilir. Rusya-Ukrayna savaşı ve Çin-ABD ilişkileri, güvenli liman satın almayı tetikleyebilecek sorunlar.

TD Securities: Altın yatırımcıları, Fed pivotuna güvenmemeli!

Altının düşüş trendi sinyalleri, son kısa vadeli rallisine rağmen sağlam. TD Securities ekonomistleri, sarı metalin ayı piyasası rejiminde kalmasını bekliyor. Ekonomistler, bu görüşlerinin gerekçesini şu şekilde izah ediyorlar:

Sarı metaldeki trend sinyalleri, düşen enflasyonun ortasında bir Fed pivotunun piyasa umutlarıyla çatışan, güçlenen bir düşüş trendine işaret ediyor. parlak metal yıl sonundan önce 1.890 doların altında kaldığı sürece, katılımcıların Fed politikasındaki bir pivotla bağlantılı altın fiyatlarındaki bir rejim değişikliğine güvenmemesi gerekir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.