Uğur Şahin’den sevindiren haber

Koronavirüs salgınıyla mücadelede en etkili silah aşılar. Ancak aşılama tüm hızıyla sürerken ortaya çıkan koronavirüsün yeni türleri korkutuyor.

BionTech’in kurucusu Uğur Şahin yüreklere su serpti.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Prof. Şahin, geliştirdikleri aşının koronavirüsün yeni türüne karşı etkili olduğunu ve herhangi bir güncellemeye şimdilik ihtiyaç duyulmadığını söyledi.

BionTech’in internet sitesinde yayımlanan güncel raporda, üçüncü doz aşının koronavirüsün tüm türlerine karşı en yüksek koruyucu etkinliği sağladığı kaydedildi.

Ancak şirket, üçüncü doza ilişkin yapılan analizlerin kesin sonuçlarını gelecek hafta Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ile Avrupa İlaç Ajansı’na sunmayı planladıklarını duyurdu.

Bununla birlikte BionTech’in planları arasında koronavirüsün yeni türüne göre ayarlanmış bir aşının da bu ay insanlar üzerinde test edilmesi de bulunuyor.

Alman şirket ayrıca, mevcut aşının 6 ay-11 yaş arası çocuklar ile sağlıklı hamile kadınlar üzerinde kullanılması içinde klinik çalışmalar yürütüyor.

Üçüncü doz aşılama uygulaması Bahreyn, İsrail ve Türkiye’de başladı. Benzer uygulamayı İngiltere, Almanya ve Fransa da devreye sokmayı planlıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.