Taşköprü sarımsağının hasadına başlandı

Avrupa Birliği (AB) nezdinde coğrafik işaret alarak tescillenen Taşköprü sarımsağı, bu yıl yaklaşık 20 bin dekar alanda üretiliyor, 25 bin ton civarında rekolte bekleniyor.

Taşköprü Kaymakamı Çağlar Partal, sarımsağın ilçe için çok kıymetli bir eser olduğunu söyledi.

Taşköprü’nün sarımsak üretiminde büyük deneyime sahip olduğunu vurgulayan Partal, şunları kaydetti:

“Taşköprü için heyecanlı bir vakit dilimi. Herkes sarımsak tarlasında. Zira yalnızca ekeni değil, bütün Taşköprü’yü etkileyen bir süreç. Tohumumuza da güveniyoruz. Her zamanki üzere birebir kaliteyle Taşköprü sarımsağı üretilmiş olacak, raflardaki yerini alacak. Fiyat olarak da geçen seneye nazaran daha umutluyuz. İnşallah Taşköprülü çiftçimiz, emeğinin karşılığını tam olarak alacak.”

Sarımsak üreticisi Hamdi Çevik ise birtakım sarımsak tarlalarında rekolte düşüklüğü olduğunu tabir ederek, “Ancak yüzde 80’inde rekolte hoş. Hasadın akabinde sarımsak 15 gün tarlada bekleyecek. Sarımsak yetiştirmesi çok güç. İnşallah bu yıl daha âlâ bir fiyat olacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Sarımsak personeli Hacer Urgancı ise Taşköprü sarımsağının şubat ayında ekiminin, temmuz ayında ise hasadının yapıldığını anlatarak, “Sarımsak çok emek isteyen bir eser. Taşköprü sarımsağı çok kaliteli. Hasat 15 gün daha devam eder.” dedi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.