Taliban’a karşı direniş başladı

Taliban ordusu, Afganistan’daki çoğu bölgeyi tek kurşun atmadan ele geçirdi. Bir bölge hariç… Taliban’a teslim olmayan ülkenin kuzeydoğusundaki Penşir vadisinde direniş ateşi yanmaya başladı.

Ülkeyi terkeden Eşref Gani’nin birinci yardımcısı Emrullah Salih ve efsanevi Afgan lider Ahmet Şah Mesud’un oğlu Ahmet Mesud etrafında birleşen Afganlar, Taliban’a karşı koymaya başladı. Kendini Eşref Gani’den sonra meşru cumhurbaşkanı olarak ilan eden Emrullah Salih, “Baskı rejimi ve vahşi diktatörlüğe karşı direnin” çağrısı yaptı.

Penşir aslanı olarak anılan efsanevi komutan Ahmet Şah Mesud’un oğlu da Penşir’de Emrullah Salih’le birlikte harekete geçti. Babası Taliban tarafından öldürülen Ahmet Mesud, İngiltere’de tamamladığı eğitiminin ardından ülkesine dönerek Taliban’a karşı mücadeleye girişti. Tacik etnik grubu üzerinde etkili olan Mesud, tüm direnişçilere bölgede toplanma çağrısı yaptı.

Silahlarını bırakmayan Afgan ordusu unsurları Penşir’de toplananmaya başladı. Tacik unsurların yoğunlukta olduğu direniş noktasına Taliban’ın ağır silahlarla saldırmasından endişe ediliyor.

Penşir’de başlayan hareket, ülkenin pek çok noktasına da yayıldı. Celalabad, Kunar ve Host kentlerinde Taliban karşıtı gösteriler düzenlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir