Taliban geri adım atmıyor

Kabil’de basın toplantısı düzenleyen Sözcü Zebihullah Mücahit, Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nın güvenliğini üstlenmesi konusuyla ilgili soruya yanıt verdi. Mücahit, Türkiye ile iyi ilişkilere vurgu yaptı. Ancak Afganistan’da yabancı güç istemediklerini söyledi.

Tahliye sürecinin uzatılması için bir anlaşmaya varmadıklarını, 31 Ağustos’a kadar tüm yabancıların tahliye edilmesini istediklerini söyledi. Taliban Sözcüsü, Afgan vatandaşların havalimanına gitmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Havalimanı çevresindeki kalabalığa evlerine dönme çağrısı yaptı.

Taliban Lideri Molla Baradar’ın Amerikan istihbaratı ile görüştüğü iddialarını değerlendiren sözcü, böyle bir buluşmadan haberi olmadığını açıkladı. Mücahit, kadın hakları ile ilgili eleştiri oklarını üzerine çeken Taliban’ın kadınların işlerine dönmeleri için bir prosedür oluşturmaya çalıştığını söyledi.

Ülkedeki yabancı elçiliklerin kapatılmasını ya da çalışmalarının durmasını istemediklerini söyleyen mücahit, elçiliklerin güvenliklerini sağlayacakları sözünü verdi. Pencşir’deki direniş güçleri ile ilgili de sorunun diyalog yoluyla çözüm istediklerini söyledi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir