Sarıyer’de bir AVM’de iki küme ortasında silahlı çatışma: ‘Ruhsatsız silahla geziyorlar’

İstanbul Sarıyer’deki Vadi İstanbul isimli alışveriş merkezinde evvelki gün iki küme ortasında silahlı çatışma çıktı. Silahlı arbedede altı kişi yaralandı. Sıhhat gruplarının müdahale ettiği, dördü Azerbaycan, biri İran asıllı ve biri Türk vatandaşı olan yaralılar etraftaki hastanelere kaldırıldı. Sarıyer Kaymakamlığı’ndan mevzuyla ilgili yapılan açıklamada, ilçedeki AVM restoranında ortalarında hasımlık bulunan iki küme ortasında silahlı çatışma çıktığı belirtildi. Olayın akabinde harekete geçen Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Ofis Amirliği grupları çalışma başlattı. Altı kişinin tabirinin alındığı soruşturmada iki kişi gözaltına alındı.

Yabancı uyrukluların karıştığı olayla ilgili soruşturma sürerken güvenlik sıkıntıları da gündeme geldi. Cumhuriyet, bahse ait, hukukçu Ruşen Gültekin ve Umut Vakfı İdare Konseyi üyesi Dr. Ayhan Akcan ile konuştu. Uzmanlar AVM’nin restoranının bulunduğu yerde X-Ray üzere güvenlik aramalarının bulunmadığına, bu nedenle denetimin olmadığına dikkat çekti.

“RUHSATSIZ SİLAHLA GEZİYORLAR”

Hukukçu Ruşen Gültekin, “Bizde yabancı uyruklulara silah ruhsatı vermeyle ilgili bir düzenleme yok. Muhakkak görevlilerin diplomatik mütekabiliyet prensibince silah taşıma imkanları var. Onun dışında yabancı birisi Türkiye’ye silahıyla da gelemez. Kimlerin silah taşıyacağı kanunla belirlenmiş. Ruhsatı olmayan silahlar var. Silah ruhsatı verilmede kurallara uyulmadığına dair argümanlar çok yüksek” dedi. Gültekin, “İçişleri bakanın “Sınır dışı ettik” dediği Sırp çete başkanı, Türkiye’de silahlı çatışmada öldü. Biz bunlar ortaya çıkınca öğrenebiliyoruz. Ortada bir kuşku kaldı. Bu tıp insanların ruhsatsız silahla gezebildiği aşikâr” tabirlerini kullandı.

Sınır güvenliğine de değinen Gültekin, “Sınır güvenliğimiz olmadığı için bu beşerler sonlardan kaçıyor. Denetimsiz bir biçimde huduttan girdiklerine nazaran üzerlerine her türlü silah ve uyuşturucuyla girmeleri de mümkün. Türkiye’de kontolsüz bir silahlanma olduğunun sorusuna da yetkililer tarafından bir karşılık yok” diye konuştu. Türk vatandaşlığına alınan kişi sayısının gizlendiğini söz eden Gültekin, “Bundan 10 sene evvel İçişleri Bakanlığı’ndan bu cins sayıları alabiliyorduk. Lakin İçişleri Bakanlığı yayınlamıyor. Tek tek olayları topladığımızda Türkiye’deki güvenliğin önemli zahmette olduğu, telaş yarattığı, silahlı çatışmaların AVM’lerde bile pervasızca yapılmaya başlandığını söyleyebiliriz” diye konuştu.

“YABANCI UYRUKLULAR SİLAH ALAMAZ”

Umut Vakfı İdare Konseyi üyesi Dr. Ayhan Akcan ise “Türk vatandaşı değilse muhtemelen kaçak silah kullanıyorlardır. Yabancı asıllı biri Türkiye’de silah alamaz. Takip gerektiren durumdur. Alacak verecek yahut diğer durumlardan ötürü maalesef bu çeşit olaylar oluyor. Kentin göbeğinde bile oluyor. Zira silah yaygın. Ya cezaları arttıracaklar ya da güvenlik önlemlerini arttıracaklar. AVM’deki güvenlik çalışanların daha uygun eğitilmesi lazım. Kıyafet giydirmekle özel güvenlik işçisi olmuyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.