Rusya’nın Donbas’taki hücumları devam ediyor

Rusya ile Ukrayna ortasındaki çatışmalar aylardır devam ediyor.

24 Şubat’ta başlayan savaş, Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde yoğunlaştı.

Donbas cephesine yakın Kramatorsk ile Slavyansk kentlerine Rus güçlerince fırlatılan füzeler isabet etti.

Sabah saatlerinde saldırı

Savaşın devam ettiği Ukrayna’da aylardır en şiddetli çatışmaların sürdüğü Donbas cephesinde yer alan Kramatorsk ile Slavyansk kentleri sabah erken saatlerde Rus güçlerince vuruldu.

Şehirlere isabet eden füzelerin patlaması sonucu buralardaki kimi müstakil meskenler yaşanmaz hale gelirken, başka binalar da ağır hasar aldı.

Can kaybı ve yaralanma yok

Güvenlik yetkilileri, kimi konutlarda beşerler olmasına karşın bu sabahki şiddetli patlamalar sonucu Kramatorsk ile Slavyansk’ta can kaybı ve yaralanma olmadığını belirtti.

“Evde annem, ağabeyim ve ben bulunuyorduk”

Kramatorsk’un bir semtinde birçok müstakil meskenlerin bulunduğu bir sokağa düşen füzenin patlamasıyla birkaç konut büsbütün yıkılarak kullanılamaz hale geldi.

Saldırı sırasında annesi ve ağabeyi ile konutta bulunan 33 yaşındaki Sergey Ukraynets, saat 02.00 sularında meskenlerin bulunduğu bahçeye füze düştüğünü söyledi.

Tek bir patlamanın meydana geldiğini tabir eden Ukraynets, “Bir patlama oldu. Meskende annem, ağabeyim ve ben bulunuyorduk. Kimse yaralanmadı.” diye konuştu.

“Ne kalacak yerimiz var ne de gidecek yerimiz belli”

Ukraynets, hücum sonucu konutların yaşanmaz hale geldiğini, konutun etrafındaki altyapının da büsbütün yıkıldığını belirterek, “Karşımızda yerle bir olan iki konutta kimse kalmıyordu. Beşerler daha evvel ayrıldı oradan. Konutumuz yıkıldı. Ne kalacak yerimiz var ne de gidecek yerimiz muhakkak.” dedi.

Evde sağlam kalan eşyaları toplamaya çalıştıklarını kaydeden Ukraynets, “Önce kendimize gelmeye ve toparlamaya çalışacağız. Sonra başımızın dermanına bakacağız.” diye konuştu.

Hasar tespit çalışmaları

AA’nın haberine nazaran, Krtamatorsk ile Slvayansk’ta itfaiye takımları, akınlar sonucu çıkan yangınları söndürmeye devam ediyor.

Belediye yetkilileri, patlama sonucu ziyan gören konutların sahipleriyle hasar tespit raporu oluşturuyor.

Kramatorsk ile Slavyansk’a bu sabaha karşı ikişer atağın düzenlendiği biliniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.