Rusya’dan AB’nin vize kısıtlamasına reaksiyon: Bir dizi saçmalıktaki diğer bir gülünç karar

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, gündemdeki hususlara ait değerlendirmelerde bulundu.

Dmitri Peskov, Kuzey Akım doğal gaz boru çizgisiyle ilgili yaşanan meseleler nedeniyle Avrupa’yı suçlayarak, “Gazprom, yükümlülüklerini yerine getirmeye hazır ve istekli. Lakin mevcut durumda, Avrupa tarafı Gazprom’un çalışmasını engelleyen yasal ve teknolojik maniler koydu” biçiminde konuştu.

Peskov, Gazprom’la iş yapan taraflara sağduyu davetinde bulunarak, “Bu bir kriz senaryosu. Gazprom’la iş yapan taraflara karşı sağduyu davetinde bulunmak istiyorum, fakat şu ana kadar yalnızca önemli bir sağduyu eksikliğine sahip oldukları sonucuna varabiliriz” diye konuştu.

RUSYA’DAN AB’NİN VİZE ADIMINA TEPKİ

Peskov, AB’nin Rusya ile 2007’de yapılan vize kolaylığı mutabakatını askıya alacağını bildirmesini de kıymetlendirerek, “Bu Ruslar için berbat, zira vize almak muhtemelen daha uzun ve daha güç olacak. Bu adım, devam eden bir dizi saçmalıktaki bir öbür gülünç karardır. Elbette bu muahededen çekilmek Avrupalılar için de durumu zorlaştıracak” tabirlerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da AB’nin Rusya ile vize kolaylığı muahedesini askıya alacağını duyurmasına reaksiyon gösterdi.

Mariya Zaharova, Rus zıddı AB ülkelerinin, Rus vatandaşlarını kendi devletlerinin bağımsız dış siyasetini destekledikleri için “cezalandırmaya” karar verdiklerini belirterek, bu teşebbüsün ardında, öbür bir ülkenin içişlerine açık bir müdahaleden öbür bir şey olarak değerlendirilemeyecek olan Rus toplumunu bölme teşebbüsleri görüldüğünü söz etti.

Zaharova, Bu biçimde AB’nin, siyasetlerinin gerçek amaçlarını bir sefer daha ortaya koyduğunu kaydederek, “AB’nin yaptırım siyasetinin sıradan Rus vatandaşlarına yönelik olmadığına dair son yıllarda yapılan açıklamaların gerçeklikle hiçbir ilgisi olmadığı artık herkes tarafından aşikar. Beşerler ortasındaki mantıksız, ‘köprüleri yakma’ siyasetinde AB üzere olmayacağız, lakin tıpkı vakitte vatandaşlarımızın çıkarlarını korumak ve kendi ulusal güvenliğimizi sağlamak için misilleme yapma hakkımızı gizli tutuyoruz” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.