Rusya’da McDonald’s restoranları yeni ismiyle tekrar açıldı

McDonald’s restoranlarının ülkedeki yeni ismi “Vkusno i toçka (Lezzetli ve nokta)” olurken, restoranlardaki McDonald’s logoları ve McDonald’s’a ilişkin eser isimleri değiştirildi.

Bugün Rusya çapında açılan yeni restoranlara bilhassa gençlerin ağır ilgi gösterdikleri ve vakit zaman uzun kuyruklar oluşturdukları görüldü.

Rusya’daki birinci McDonald’s, 1990’da Moskova’daki Puşkin Meydanı’nda açılmıştı. Açılış gününde yaklaşık 40 bin kişinin ziyaret ettiği şubenin önünde yüzlerce kişi, saatlerce kuyruklarda beklemişti.

Söz konusu gelişme, kapitalizmin Sovyetler Birliği karşısındaki zaferinin sembollerinden biri olmuştu.

McDonald’s’ın Rusya’daki restoranlarının yeni bir marka ismi altında açılma kararını AA muhabirine kıymetlendiren Moskova’da yaşayan Elizaveta isimli kişi, yeni restoranların da eski McDonald’s üzere olduğunu belirterek, “Hepsi kapanınca çok üzülmüştüm fakat artık patates kızartması yedim. Genel olarak her şey lezzetli. Yeni logo da üzücü değil, beğendim.” dedi.

Bir başka Moskovalı Olga ise yeni ismi beğenmediğini lisana getirerek, “Daha düzgün bir fikir bulabilirlerdi. Logosu ise hoş, geri kalan her şey hoş, her şey lezzetli.” diye konuştu.

Yeni restoranların McDonald’s’ın eski haline değerli oranda benzediğini ve bundan dolayı memnuniyet duyduğunu tabir eden Georgy de yeni restoranları genel olarak beğendiğini belirtti.

UKRAYNA’DAKİ SAVAŞ NEDENİYLE KAPATILMIŞTI
Rusya’nın en tanınan Batılı markalarından biri olan ABD’li süratli servis restoran zinciri McDonald’s, mart ayının başında ülkedeki restoranlarını kapatmıştı.

Şirketin Üst Yöneticisi Chris Kempczinski, 8 Mart’ta yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki savaş nedeniyle kelam konusu kararı aldıklarını duyurmuştu.

McDonald’s’tan 19 Mayıs’ta yapılan açıklamada da şirketin Rusya’daki tüm restoranlarını, halihazırda besin kesiminde faaliyet gösteren Aleksandr Govor isimli Rus iş insanına satmak için muahedeye vardığı bildirilmişti.

Açıklamada, Rusya’nın Sibirya bölgesinde 25 McDonald’s restoranı da işleten Govor’un, ülkedeki 850 McDonald’s restoranı satın almayı ve farklı bir marka altında restoranları işletmeyi kabul ettiği kaydedilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.