Petrol fiyatlarında sert düşüş

Brent petrolün varili saat 22.00 prestijiyle yüzde 9,7 azalışla 102,52 dolardan süreç gördü.

Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili de yüzde 8,55 düşüşle 99,16 dolardan alıcı buldu. Batı Teksas tipi ham petrolün varili 11 Mayıs’tan bu yana birinci kere 100 doların altına geriledi.

Petrol fiyatlarındaki düşüşte, başta ABD olmak üzere dünya genelinde güçlenmeye devam eden resesyon tasaları ve enflasyona ait belirsizlikler tesirli olmayı sürdürdü.

Merkez Bankalarının yükselen enflasyonu denetim altına almak için para siyasetlerinde sıkılaşmaya gitmesi, ekonomilerde resesyon beklentilerini artırdı. Resesyon beklentilerinin güçlenmesi, talebin azalacağına yönelik tasaları de beraberinde getirdi.

Güney Kore’de de enflasyonun neredeyse 24 yılın tepesine çıkması, ekonomik büyüme ve petrol talebinin zayıflayacağına ait telaşları artırdı.

Petrol fiyatlarının Norveç’te güç bölümü çalışanlarının greve gideceklerini duyurmasının akabinde artan arz istikametli kaygılara karşın düşüş göstermesi dikkati çekti.

Norveç Petrol ve Gaz Birliği, ülkede güç çalışanlarının büyük kısmını temsil eden sendikaların fiyat konusunda mutabakata varılamadığı için greve gittiğini duyurmuştu.

Grev bugün üç açık deniz alanında başlarken, sendika tahlil bulunamaması durumunda 6 Temmuz’da üç alanda daha çalışmaların durdurulacağını açıklamıştı.

Norveçli güç şirketi Equinor’dan yapılan açıklamada ise bugün başlayan grevin 27 bin 500’ü doğal gaz olmak üzere yaklaşık 89 bin varillik petrol muadili üretimi tehlikeye atabileceği bildirilmişti. Bu geceden itibaren kesinti beklenen üç sahanın toplam üretiminin ise günlük 333 bin varil petrol muadili olduğu belirtilmişti.

Şirket, 9 Temmuz’dan itibaren de 3 başka alanda daha grevin başlayabileceğini, buradan kaynaklanacak üretim kayıplarının ise şimdi netleşmediğini duyurmuştu.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.