Özelleştirmenin ismi ’emlakçılık’ oldu: 162 milyon dolarlık özelleştirmenin yüzde 70’i ’emlakçılık’tan

Kamu mallarının satışını “başarı” olarak gören AKP özelleştirmeyi “arsa satışına” dönüştürdü. Bu yılın yedi aylık periyodundaki 162 milyon dolarlık özelleştirmenin 110.5 milyon dolarlık kısmını arsa-arazi satışları oluşturdu. AKP devrindeki toplam özelleştirme gelirinin 4.1 milyar doları da tekrar arsa-arazi satışlarından geldi.  

Resmi Gazete’de sık sık özelleştirme ilanları yayımlanıyor. Denize sıfır noktalardaki Hazine yerleri ihalelerle satılıyor. AKP bunlarla övünüyor. 2022 Yılı Bütçe Gerekçesi’nde özelleştirme uygulamalarının muvaffakiyet ile yürütüldüğü belirtilirken, bu yolla birçok kesimde özgürleşme sağlandığı, pazar iktisadının işler hale getirildiği, pek çok eser ve hizmetin sunumunda kalite ve verimliliğin arttığı, toplumun refahının yükselmesine katkıda bulunulduğu savunuluyor. 

Özelleştirmelerin KİT’lerin bütçe üzerindeki finansman yükünü hafiflettiği, iktisadın rekabetçi yapısını geliştirdiği, iş yapma ortamını güzelleştirdiği, devletin birçok daldan çekilmesini sağlayarak verimlilik, büyüme ve yatırım artışının önünü açtığı, iktisada çok taraflı katkı sağladığı ileri sürülüyor. 

 CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’un çalışmasına nazaran, bu yılın ocak-temmuz periyodunda toplam 162 milyon dolarlık özelleştirme yapılırken bu sayının 110.5 milyon doları gayrimenkul (arsa-arazi) satışından oluştu. AKP iktidarında 39 milyar dolarlık pay, 17.3 milyar dolarlık işletme/tesis, 651 milyon dolarlık otel/sosyal tesis, 708 milyon dolarlık varlık satışı yapıldı. CHP’li Bulut, Cumhuriyetin birinci yıllarında milletin alın teriyle yapılan ne kadar fabrika, liman varsa satan, özelleştiren AKP’nin, özelleştirmeleri arsa ve arazi satışına dönüştürdüğünü söyledi. İktidarın “özelleştirme” ismi altında “emlakçılığa” soyunduğunu belirten Bulut, “AKP Emlak’tan satılık kelepir arsa ve topraklar…” eleştirisini yaptı.

 

“PLAJDAKİ KUMLARI BİLE SATTILAR”

Özelles¸tirmelerin AKP tarafından büsbütün arsa-arazi satıs¸ına do¨nu¨s¸tu¨ru¨ldu¨ğünü belirten Bulut, “Babalar üzere satıyoruz” denilerek toplam 62.9 milyar dolarlık o¨zelles¸tirme yapıldığını, bu satıs¸ın 4.1 milyar dolarlık kısmını arsa-arazi satıs¸larının oluşturduğunu söyledi. Bulut, “Merkez Bankası’nın eksi rezervlerinden de anlaşılacağı üzere bu para çarçur edildi” dedi. Milletin alınteriyle yapılan fabrika, liman, sanayi tesisi, termik santral, maden işletmesi üzere ne varsa özelleştirme mazereti altında yok değerine satıldığını lisana getiren Bulut, şöyle devam etti: “Yetmedi, derelerin, akarsuların suyunu, ormanlardaki ağaçları, hatta plajdaki kumu bile sattılar. Elde avuçta satacak bir şey kalmayınca topraklara, emlaka göz diktiler. Özelleştirme, bağlamından koparılarak kamuya ilişkin arsa ve yerlerin satışına dönüştü. Buna karşın Hazine’nin kasası bomboş. Giderayak ülkeyi talan ediyorlar.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.