New York borsası düşüşle kapandı

S&P 500 endeksi yüzde 1,13 azalarak 3.901,32 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,43 kayıpla 11.552,36 puana indi.

ABD’de bugün açıklanan ekonomik bilgilerin karışık sinyaller vermesi sonrası endeksler, gün uzunluğu negatif bir seyir izledi.

Ülkede bugün açıklanan bilgilere nazaran, perakende satışlar ağustosta bir evvelki aya kıyasla yüzde 0,3 artarak piyasa beklentilerinin bilakis yükseliş kaydetti.

Analistler, perakende satışlarda yaşanan beklenmedik artışı, “yüksek enflasyon ve sıkılaşan finansal şartlardan kaynaklanan karşıt rüzgarlara karşın iktisadın dirençli kaldığına işaret ettiği” halinde yorumladı.

ABD’de birinci kere işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı da 10 Eylül ile biten haftada 213 bine gerileyerek düşüşünü 5’inci haftaya taşıdı. İşsizlik maaşı müracaatlarındaki düşüş meçhul bir ekonomik görünüme karşın iş gücü talebinin güçlü kalmaya devam ettiğini gösterdi.

Ülkede ithalat fiyat endeksi ise ağustosta aylık yüzde 1 ve ihracat fiyat endeksi yüzde 1,6 azalarak düşüş göstermeye devam etti.

Söz konusu datalara rağmen ABD’de sanayi üretimi ise ağustosta aylık yüzde 0,2 azalarak piyasa beklentilerinin tersine düşüş gösterdi. New York Fed ile Philadelphia Fed’in imalat endeksleri de eksi kıymetlerde gerçekleşerek daldaki daralmaya işaret etti.

Ekonomik direncin ve iş gücü talebinin güçlü kalmaya devam ettiğini gösteren dataların akabinde ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yüksek enflasyon karşısında agresif faiz artırımlarına devam edeceğine ait güçlenen beklentiler, piyasaların tarafı üzerinde tesirli olmayı sürdürdü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.