NASA uzayda maden çıkarmak için adım atıyor

NASA, değeri dünya ekonomisini geçen 10 kentilyonluk maden değerine sahip 16 Psyche’ye uzay aracı göndermeye hazırlanıyor.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, NASA, 16 Psyche üzerinde yaptığı araştırmalarda asteroidin benzersiz maden kaynaklarına sahip olduğunu ortaya çıkardı. Asteroide gömülü şekilde altın, platin, bakır, redyum, nikel gibi eşsiz kaynaklar yer alıyor.

Psyche, Mars ve Jüpiter arasında halka şeklindeki bir uzay bölgesi olan asteroit kuşağında Güneş’in yörüngesinde dönen en büyük cisimlerden bir tanesi. Araştırmacılar tarafından Planetary Sciences Journal’da yayınlanan çalışma, yaklaşık 200 kilometre uzunluğundaki bu asteroide sonda görevinden önce daha yakından bakılmasına da yardımcı oluyor.

2026 YILINDA SONDA FIRLATILACAK

Bu göreve yardımcı olmak için California’daki California Teknoloji Enstitüsü’nden (Caltech) bir ekip tarafından yüzey özelliklerine ilişkin bilgi sağlamak için Psyche’nin sıcaklık haritası oluşturuldu. Sonuçlarda, Psyche’nin en az yüzde 30 metalden oluşan bir yüzeye sahip olduğu ve yüzeydeki kayaların metal taneciklerle dolu olduğu gözlemlendi.

NASA tarafından Psyche’ye 2026’nın başlarında bir sonda fırlatacağı bildirildi. NASA bu kapsamda, 21 aydan fazla bir süre boyunca gönderdiği uzay aracı ile16 Psyche’nin özelliklerini haritalayacak ve inceleyecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.