Kılıçdaroğlu: Devleti soyan beşli çetelerin burnundan getireceğim

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da ANFA Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen ‘Önce Türkiye Buluşması’na katıldı.

Burada yaptığı konuşmasında ülkücü kökenlilerin tartıda olduğu kalabalığa seslenen Kılıçdaroğlu “Türkiye’nin bir beka sorunu var lakin bunu çözecek olan biziz” dedi. CHP önderi Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

BENİ KAYGILANDIRIYOR: Hepimizin telaşı tıpkı. İsim de hoş seçilmiş, Evvel Türkiye. Bu memlekette yaşıyoruz. Dünyanın en hoş ülkesinde yaşıyoruz. Bu ülkeden hepimiz huzur içinde, birlikte, kavgasız yaşamak istiyoruz. Ülkemizi büyütmek istiyoruz. Saygın bir ülke haline getirmek istiyoruz. Devlet yapımızı güçlendirmek istiyoruz. Fakat bugün geldiğimiz nokta beni kaygılandırıyor.

ÜLKÜCÜ KARDEŞLERİM DAİMA BİR ARADA OLMAK ZORUNDAYIZ: Bedelli ülkücü kardeşlerim, Türkiye sevdalısı olan kardeşlerim o vakit daima bir arada olmak zorundayız ve birlikte olmak zorundayız. Görüş farklılıklarımız olabilir ancak şayet Türkiye bizim ortak paydamızsa, bayrak bizim ortak paydamızsa ki CHP için rahatlıkla şunu söyleyebilirim, bizim iki kırmızı çizgimiz var. Bayrağımız ve vatanımız. Her türlü tenkit olabilir, beğenmeyebilirler, başımın üstüne lakin bayrak ve vatan bizim kırmızı çizgimizdir. Bayrağımızı ve vatanımızı korumak zorundayız. Bayrağımızın altında özgürce yaşamak zorundayız. Bu olmadığı taktirde birilerine yem olursunuz.

SÜLEYMAN ŞAH: Milliyetçilikten kelam ediyoruz. Milliyetçilik vatanseverliktir. Şayet sen tek kurşun atmadan, kendi toprağındaki bayrağı indirir, Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırırsan kimse kusura bakmasın sen milliyetçi filan değilsin.

Bir şey daha var. Hâkim gücün karşısında eğilmeyeceksiniz ancak dış siyasette laf ederken boğazınızda dokuz boğum olduğunu da unutmayacaksınız. Büyük laflar etmeyeceksiniz, siz yutarsanız o vakit sizin artık dünyada saygınlığımız kalmaz. ‘Bu can, bu vücutta kaldığı sürece papazı benden alamazsın’. Ne yaptı? Aldı. Vücut de orada can da orada. Nasıl verdin sen bu papazı? Hangi münasebet ile verdin? Sen bu milletin tarihini bilmiyor musun kardeşim? Bu milletin onurunu bilmiyor musun? Sen bu devleti yönetmiyor musun? Nasıl bu türlü bir karar alır, nasıl bu türlü bir lafı söylersin ve nasıl yollarsın?

İLK HAFTA TANK- PALETİ ALACAĞIM: Sakarya’da tank- palet fabrikası var. Pahasının 20 milyar dolar olduğu söyleniyor. Bir sabah kalktık, tank-paleti bir kararname ile Katar ordusuna vermişler. Katar ordusuna verirken ihale yaptın mı? Ethem Sancak’a da vermişler. Neye nazaran verdin sen? Ordunun tank- palet fabrikasını sen niçin veriyorsun? Haydi Katar tank yapıyor desek, ya teknoloji var, oradan faydalanacağız. Yok o denli bir şey. Benim bu millete kelamım var, birinci bir hafta içinde o tank- palet fabrikasını tekrar alıp, ulu ordumuza teslim edeceğim. Hiç kaygınız olmasın, bir hafta içinde.

ASKERİ HASTANELER AÇILACAK: Şu anda dünyada askeri hastanesi olmayan tek ordu Türk Silahlı Kuvvetleri. Ne için, hangi münasebet ile yok? Tekraren söyledik, ordunun gereksinimi var kardeşim. Askeri doktora muhtaçlığı var. Sivil hekim ile askeri hekim farklıdır, eğitimleri de farklıdır. Vermediler, vermiyorlar. Ordu istediği halde vermiyorlar. Bu millete kelamım var. Birinci bir hafta içinde GATA dahil bütün askeri hastaneleri evvelden olduğu üzere ordumuza teslim edeceğim.

KİMSE TÜRK LİRASINA PRESTİJ ETMİYOR: Para bir ülkenin namusudur. Bir yere gittiği vakit Osmanlı evvel kaymesini basardı, ‘Bu topraklar artık benim toprağım’ sıkıntısı. Parayı basmak artık burada hükümdarlık bana aittir demektir. Artık paramız pula dönüştü. Bakın şu anda Merkez Bankası’nın kasasında bir cent kendisine ilişkin yok. Bir Euro, bir dolar parası yok. Var olan para 52 milyar 300 milyon dolar. Diğerlerinden borç almış, kasaya koymuşuz. Para bize ilişkin değil. İsteseler öğlenden sonra vermek zorundasınız. Ülke bu hale nasıl geldi. Bankalardaki mevduat hesaplarının yüzde 58,5’i dolar. Yabancı para. Kimse Türk lirasına prestij etmiyor.

BEŞLİ ÇETE: Benim tekrar bir kelamım var, pahalı ülkücü kardeşlerim. Bu devleti soyan Beşli Çetelerin tamamının burnundan fitil fitil getireceğim. O denli ortaya adamlar koyuyorlar, şunu koyuyorlar. Yok kardeşim. Bu ülkede sen tüyü bitmemiş yetimin hakkını yediysen birisinin onun hesabını sorması lazım. Kardeşim kâfi artık ya. Bu milletin iliklerine kadar soydunuz siz. Hala soymaya devam ediyorlar. O nedenle her birinizin bu alanda hassas olması lazım. Diyeceksiniz ki ‘Benden ne istiyor?’ Sizden istediğim şu, birlikte çabayı yapmak zorundayız. Bu bir kişinin yapacağı uğraş değil. Bu bir kitlenin yapacağı uğraş olacak. Bu ülkenin geçleri 21’inci yüzyılda dünya siyaset tarihine çok hoş bir miras bırakacaklar…

GİDER EFENDİM: Şöyle bir algı da yaratmaya çalışıyorlar; ‘efendim, bunlar asla gitmez’. Sarfiyat efendim. Ben Türkiye’nin insanlarının ferasetine, bilgisine, birikimine, inancına güveniyorum. İnşallah daima birlikte bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz ve huzur içinde yaşayacağız. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.