Kadıköy’de Atatürk Portresi ve Türk Bayrağı ile bayram kutlaması

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı yurt genelinde coşkuyla kutlanıyor.

Kadıköy’de ise, Derinlere Hürmet Dalış Topluluğu, Türk Balık Adamlar Kulübü ve Piri Reis Üniversitesi tarafından Caddebostan Kıyısı’nda Ata’ya Hürmet Gençlik Dalışı aktifliği düzenlendi.

“Atatürk’ün Gözleri” ve “Türk Bayrağı” deniz altında açıldı

Denize giren 18 dalgıç, İngiliz Ressam Ned Pamphilon’a ilişkin ‘At Sırtında Samsun’da isimli tablo ile Atatürk’ün mavi gözlerini ön plana çıkararak çizdiği ‘Atatürk’ün Gözleri’ tablosunun kopyalandığı fotoğraf ve Türk Bayrağı’nı deniz altında açtı. Dalgıçlar daha sonra bayarka ve fotoğrafları deniz yüzeyine çıkardı.

Denizde marş söylediler

Suyun içinde meşaleler yakan dalgıçlar, İzmir Marşı ve 10. Yıl Marşı’nı söyledi.

“Mustafa Kemal’in Samsun’da ateşlediği ruhu, 103 yıl sonra tekrar yaşatıyoruz”

Derinlere Hürmet Dalış Topluluğu basın sözcüsü Alp Armutlu, “19 Mayıs 1919’da bundan 103 yıl evvel Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’da ateşlediği ruhu 103 yıl sonra tekrar yeniden burada Caddebostan’da, Türk Balık Adamlar Kulübü, Piri Reis Üniversitesi ve Derinlere Hürmet Dalış Topluluğu olarak tekrar yine gençlerle birlikte spor aktifliği düzenleyerek yaşatıyoruz.

İngiliz Ressam Ned Pamphilon’a ilişkin ‘At Sırtında Samsun’da isimli tablo, Atatürk’ün mavi gözlerini ön plana çıkararak çizdiği ‘Atatürk’ün Gözleri’ tablosunun kopyası ve Türk bayrağımızı denizin içinden suyun üstüne çıkarttık. Bunu 10 Kasım’larda, 29 Ekim’lerde, 19 Mayıs’larda gerçekleştirmeye ve bu aktifliği yapmaya ihtimam gösteriyoruz.


“Amacımız gençleri, Atatürk çizgisi etrafında bir ortada toplayabilmek”

Emelimiz, gençleri ve tıpkı vakitte denizle ilgilenen, deniz sporuna, denizin çevreciliğine, denizin paklığına dikkat ve itina gösteren gençleri Atatürk çizgisi etrafında bir ortada toplayabilmek. Türk milletinin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun “dedi.

Şov anı havadan kaydedildi

Öte yandan ‘Atatürk’ün Gözleri’ tablosunun kopyalandığı fotoğraf ve Türk Bayrağı’nın denizde açılması havadan da görüntülendi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.