Kabil’de Taliban’dan kaçış trafiği

“GEÇİŞ HÜKÜMETİNE BARIŞÇIL BİR GÜÇ TRANSFERİ OLACAK”

Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgeden çekilmesi hız kazandırdı. Taliban, Afganistan’ın başkenti Kabil’e girdi. Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban’ın başkente girmesinin ardından yönetimin devri içim müzakerelere başlanacağını duyurdu. Afgan Bakan, geçiş hükümetine barışçıl bir güç transferi olacağını açıkladı. 

“SİYASİ OFİS ŞEFİ BİRADER AFGANİSTAN’A GEÇECEK”

Doha’da bulunan Taliban siyasi ofis şefi Abdulgani Birader’in Afganistan’a geçmeye hazırlandığı açıklandı. Birader’in ülkeye tam giriş tarihi ise bilinmiyor. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, hükümet güçlerini Kabil’deki yasa ve düzenini koruma çağrısı yaparken, Taliban’dan ise yönetim değişiminin bir an önce tamamlanması çağrısı geldi.

“KADINLARIN EĞİTİM HAKKI OLACAK”

Taliban sözcüsü Süheyl Şahin, yapılacak uygulamalar hakkında yabancı basına konuştu. “kadınların yanında bir erkek olmadan sokağa çıkmasında bir sakınca yok” diyen sözcü, kadınların tesettüre gireceğini ve eğitim haklarının olacağını da ekledi. Taliban sözcüsü ayrıca ABD ile yeni bir sayfa açmak istediklerini belirtti.

KABİL’DE TALİBAN’DAN KAÇIŞ TRAFİĞİ

Öte yandan ülke yaşananlar Kabil’den kaçış trafiğine neden oldu. Başkent Kabil’de binlerce sivil, kenti terk etmek için harekete geçti. Şehrin neredeyse her yerinde trafik kilitlendi.

Rusya’DAN KABİL KARARI

Rusya’dan ise Birleşmiş Milletler adımı geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Afganistan özel temsilcisi Zamir Kabulov, Afganistan’daki duruma ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin acil toplanması için çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Rusya’nın Kabil büyükelçiliğinin tahliye edilmeyeceğini kaydetti.

BM’DEN TALİBAN’A ÇAĞRI

Taliban’a bir çağrı da Birleşmiş Milletler’den geldi. BM, Afganistan’da sivillerin ve BM ile diğer yardım kuruluşları çalışanlarının güvenliğinin sağlanması için Taliban’a çağrıda bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.