İzmir’de eş dehşeti: Vurduğu karısının bacağı ameliyatla kesildi

İzmir’in Karabağlar ilçesinde yaşayan Manolya ile Onur Akman, 2018 yılında evlendi.

Onur Akman (29), evliliklerinin 2’nci ayında askerlik misyonu için Diyarbakır’a gitti.

İddiaya nazaran, Manolya Akman (33) ise kayınvalidesi tarafından annesi İstek Oruç’un konutuna gönderildi.

DHA’nın haberine nazaran, Akman, askere gitmeden evvel kendisine şiddet uyguladığını öne sürdüğü eşine boşanma davası açtı. Akman ise ‘Askerliğe elverişli değildir’ raporu alarak erken terhis oldu.

İkinci kere bir ortaya geldi, tekrar şiddet gördü

Onur Akman, Manolya Akman’ı cep telefonuyla arayıp, “Seni çok seviyorum. Yuvamızı kuracağız.” sözleriyle yine birlikte yaşamaya ikna etti. Çift, 2’nci sefer bir ortaya geldi lakin 1 ayın sonunda Manolya Akman, yine şiddet görmeye başladı.

Bavuldan çıkardığı tüfekle ateş etti

Onur Akman, 21 Mayıs 2019’daki tartışmada, meskendeki bavuldan çıkardığı pompalı tüfekle Manolya Akman’a ateş açtı.

Yaralı bayanın bacağı diz altından kesildi

Yaralanan Akman, komşuların ihbarıyla gelen sıhhat görevlilerince ambulansla hastaneye kaldırıldı. Ağır bakım ünitesinde 10 gün tedavi gören Akman’ın sol bacağı, diz altından kesildi.

20 yıla kadar mahpus talebi

Olay sonrası yakalanıp, tutuklanan Onur Akman hakkında, İzmir 26’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘kasten yaralama’ kabahatinden dava açıldı. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen birinci duruşmada hakim, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ hatasının işlendiği gerekçesiyle belgenin vazifeli İzmir Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

İzmir 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen geçen duruşmada savcı, mütalaasında ‘eşi taammüden öldürmeye teşebbüs’ cürmünden 20 yıla kadar mahpus cezası istedi.

“İnşallah o da hayata tutunur”

Onur Akman’ın tutuklu yargılanmasına İzmir 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Sanık Akman, duruşmaya Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, taraf avukatları da salonda hazır bulundu. Duruşmada birinci olarak avukatlara kelam verildi.

Mağdur avukatları, sanığın üst huduttan indirimsiz olarak cezalandırılmasını talep etti. Sanık avukatı ise müvekkilinin eylemi öldürme niyetiyle yapmadığını savunarak ‘kasten yaralama’ cürmünden ceza almasını ve tahrik indirimlerinden de yararlanmasını istedi.

Son kelamı sorulan Akman ise “Allah kimseye bu türlü bir şey yaşatmasın. Zerre öldürme niyetiyle ateş etmedim. Memnun bir yuvam olsun istedim. Pişmanım. İnşallah o da hayata tutunur.” dedi.

Saldırgana 13 yıl 6 ay hapis

Konuşmaların akabinde kararını açıklayan mahkeme heyeti, Onur Akman’ı ‘kasten yaralama’ kabahatinden 3 yıl hapse çarptırırken, silah kullanılması ve aksiyonun eşe karşı işlenmesi nedeniyle cezayı 4 yıl 6 ay hapse çevirdi. Manolya Akman’ın organ kaybetmesi nedeniyle sanığın cezası, 13 yıl 6 ay mahpus cezasına çevrildi. Heyet, cezada indirim de uygulamadı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.