İtalya’da orman yangını başlatan kişi yakalandı

Elindeki çakmakla otları tutuşturuyor, hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam ediyor. İtalya’nın güneyinde Napoli’nin doğusundaki Campania bölgesinde 5 Ağustos’ta orman yangınını başlatan kişinin güvenlik kamerası görüntüleri yayınlandı. Montesarchio kasabasının kırsal bölgesinde 50 yaşındaki bir çiftçi tarafından geçtiğimiz perşembe günü çıkarıldığı ve bu kişinin 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği açıklandı.

Alevlerin bölgeyi sarması sonrası en az 2 hektarlık yeşil alan kül oldu. Yangını söndürmek için Canadair CL-415 ve Bombardier 415 tipi uçakları kullanıldı ve alevler büyük oranda kontrol altına alındı. Ekolojik Dönüşüm Bakanlığı, bilerek ya da bilmeyerek İtalya’da çıkan orman yangınlarının yüzde 70’ine insanların sebep olduğunu ifade ediyor….

Diğer yandan özellikle İtalya’nın doğusundaki Sardinya adasındaki yangın, ekolojik krize neden olabilir. Ülkenin en büyük çevre örgütlerinden Legambiente’ye göre, Sardinya’daki yangınlarda en az 30 milyon bal arısı öldü. Legambiente, bölgedeki biyolojik çeşitliliğin yeniden tesis edilebilmesi ve bitki örtüsünün tekrardan canlanması için arıların temel önemde olduğuna dikkat çekti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.