IMF’den borç polemiği büyüyor: ‘128 milyar dolarda da tıpkı hassasiyeti bekliyorum’

, DÜZGÜN Parti İktisat Siyasetleri Lideri Prof. Dr. Bilge Yılmaz’ın bir televizyon programında ‘Türkiye, IMF’den 6,5 milyar dolar borç aldı’ argümanlarını yalanlamıştı. Yılmaz’dan Nebati’ye yanıt geldi. Yılmaz, “IMF’nin son yaptığı SDR tahsisini kullanmaya kalkarsanız kullanılan meblağ üzerinden SDR faizi ödemeniz gerekmektedir.” tabirlerini kullandı. Yılmaz, “Merkez Bankası 2019-2020 periyodunda 128 milyar dolar ve bu sene şu ana kadar 70 milyar dolar döviz satışı gerçekleştirdi. Bu hususta da tıpkı hassasiyeti göstermenizi ve açıklama getirmenizi bekliyoruz.” dedi.

“İktidar IMF’den 6.5 milyar dolar borç aldı”

İYİ Parti İktisat Siyasetleri Lideri Prof. Dr. Bilge Yılmaz, Habertürk TV’de Fatih Altaylı’nın programında iktidarın IMF’den 6.5 milyar dolar borç aldığını tez etmişti. Yılmaz’ın savlarını reddeden Nebati, şu tabirleri kullanmıştı:

“Sayın Prof. Bilge Yılmaz, dün katıldığınız bir yayında Türkiye’nin IMF’den 6.5 milyar dolar borç aldığını argüman etmişsiniz. Ya mevzuyu bilmiyorsunuz ya da bilip çarpıtıyorsunuz. İki durum da sizin isminize üzücü.

Ben size durumu anlatayım; Milletlerarası Para Fonu (IMF) üye ülkeleri desteklemek emeliyle SDR (Special Drawing Rights – Özel Çekme Hakkı) tahsisatı, öteki bir sözle şartsız rezerv takviyesi sağlamaktadır. SDR tahsisatları üye 190 ülkeye kota hisseleri oranında yapılmaktadır.

Geçtiğimiz yıl; ABD’ye 112,9 milyar ABD doları, Almanya’ya 36 milyar ABD doları, Güney Afrika’ya 4,15 milyar ABD doları fiyatında rezerv imkânı sağlanmıştır. Türkiye’ye ise, IMF’deki kota hissesine karşılık gelmek üzere 6,3 milyar ABD doları tahsis edilmiştir. IMF ile bu mevzuda bir mutabakat imzalanmamış ya da program alakasına girilmemiştir. Bu imkân, tüm üye ülkelerin kullanımına açılmış bir kaynaktır. Türkiye’nin IMF’den borç aldığına ait açıklamalar gerçek dışıdır.”

Yılmaz’dan Nebati’ye cevap

Bakan Nebati’nin açıklamalarının akabinde DÜZGÜN Partili Yılmaz toplumsal medya hesabı Twitter’dan açıklamalarda bulundu. Yılmaz’ın açıklamaları şöyle;

Sayın Bakan Nureddin Nebati, halkımızı aydınlatma uğraşınız için teşekkürler. IMF’nin son yaptığı SDR tahsisini kullanmaya kalkarsanız kullanılan fiyat üzerinden SDR faizi ödemeniz gerekmektedir. Her ne kadar SDR faizi düşük olsa da bir borç yükü oluşturmakta ve borç ödeme kapasitemizi de olumsuz etkilemekte. Yani SDR bir çeşit kredi kullanma hakkıdır (Credit Line). Sayın Altaylı’nın programında belirttiğim üzere bir kredi alma hakkı elde ettik. Bu ölçüsü da Merkez Bankası rezervlerimize ekledik. Ayrıntısını öğrenmek isteyenler aşağıdaki linkten 26-30. paragrafları okuyabilirler. Rezerv konusuna girmişken Merkez Bankası 2019-2020 devrinde 128 milyar dolar ve bu sene şu ana kadar 70 milyar dolar döviz satışı gerçekleştirdi. Bu hususta da tıpkı hassasiyeti göstermenizi ve açıklama getirmenizi bekliyoruz. Son olarak, dilerseniz birlikte katılacağımız bir yayında tüm bu bahisleri tartışabiliriz. Bu sayede vatandaşlarımızı da gerçek manada bilgilendirmiş oluruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.