İBB’de 43 personel işten çıkarıldı: Bu siyasal bir operasyon

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “İBB’de 557 terörist var” açıklamasından sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi idaresi çok sayıda emekçiyi işten çıkardı. İBB’nin akabinde Ataşehir Belediyesi’nde çalışan 4 emekçi, yargılandıkları davalar öne sürülerek, İstanbul Valiliği Güvenlik İşleri Bürosu’nun talimatıyla 16 Ağustos 2022 tarihinde işten çıkarıldı.

Avukat Mürsel Ünder, İBB ve Ataşehir belediyelerinin emekçileri işten çıkarma münasebetinin Ali İsmail Korkmaz, Halepçe Katliamı, Roboski anması ve Seyahat hareketleri yıldönümlerine katılmaları olduğunu söyledi.

Ataşehir Belediyesi tarafından işten çıkarılan emekçiler, 8 Ağustos’ta belediyenin İşletme ve İştirakler Müdürlüğü tarafından aranarak müdürlüğe çağrıldıklarını anlattı. Personeller, “İstanbul Valiliği’nde kurulan bir kurul tarafından alınan karar ile İçişleri Bakanlığınca 7145 sayılı KHK’nin 375 sayılı süreksiz 35. Unsuru’nun B bendi uyarınca kamu vazifesinde çalıştırılamayacağımız konusunda bir yazı geldiğini kelamlı bildiri ettiler” dedi.

‘ANAYASAYA AYKIRI’

Bunun üzerine personeller, avukatları Mürsel Ünder’le belediye lideri yardımcısı, müdürler ve hukukçularla yapılan görüşmelerde uygulamanın Anayasaya alışılmamış olduğunu, personel statüsünde olmalarına karşın memurlar için geçerli olan bir kanunla işten çıkarılarak hukuksuzluğa ortak olunmaması gerektiğini tabir edildi. Fakat buna karşın çalışanların, Kod-22 ile 16 Ağustos’ta iş akitleri feshedildi.

‘HUKUKA VE VİCDANA AYKIRI’

“Hakkımızda açılan fakat kesinleşmeyen, karar almadığımız davalardan dolayı masumiyet karinesini çiğneyerek bu hukuksuzluğa ortak olan CHP belediyeleri de en az İstanbul Valiliği ve İçişleri Bakanlığı kadar hatalı ve sorumludur” diyen emekçiler, 2018’de 696 sayılı KHK ile taşerondan belediye şirketlerine geçirilme sürecinde de benzeri bir işten çıkartma yaşadıklarını hatırlattı.

Ataşehir Belediyesi tarafından işten çıkarılan personeller şu açıklamayı yaptı: “Yaklaşık 150 kişi 9 günlük bir direniş ve müzakereler ve o süreçte CHP Genel Merkezince belediyelere gönderilen genelge ile işimize dönmüştük. Geldiğimiz nokta CHP genel merkezi İstanbul Vilayet Başkanlığı kendi genelgesine ve 2109 yılında 117 CHP’li Milletvekilinin Anayasaya iptal başvurusu yaparak KHK ve güvenlik soruşturması Anayasaya karşıttır kararına karşın görüşme uğraşlarımız sonuçsuz kalmıştır. İstanbul Vilayet lideri Canan Kaftancıoğlu ve birçok CHP’li ile ilgili de misal suçlamalarla davalar açıldığını biliyoruz. Bunlara sahip çıkan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün bize uygulanan haksızlığa, hukuksuzluğa karşı da sahiplenici olmasını, yapılan güvenlik soruşturmalarının hukuka ve vicdana karşıt olduğunu deklare ederek, biz emekçilerin işlerimize iadesi için gerekli adımları atmasını en kısa müddette bekliyoruz. Biz emeği ile çalışan personeller bu hukuksuzluğa boyun eğmeyeceğiz.”

HUKUKİ SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?

Avukat Mürsel Ünder, hukuksal süreci şöyle anlattı: “2018’in Temmuz ayında çıkarılan bir KHK var. O KHK üç yıllığına çıkarılmıştı. Bir yıl daha uzatıldı. 28 Temmuz 2022’de sona eren bir KHK’ye dayanarak işten çıkarmalar yapılıyor. İçişler Bakanlığı, KHK’nin yürürlüğünün son gününde 28 Temmuz 2022 tarihinde 12 kente yazı gönderiyor. Bunlardan birisi İstanbul. İstanbul’da ise 15 tane belediye ve kamu kurumuna yazı gönderiyor.

Gönderilen yazıda Valilik tarafından güvenlik soruşturmasının ve arşiv araştırmasının olumsuz olduğu belirtilen şahıslarla ilgili işten çıkarma kararı verildiğine dair ibare yer alıyor. İBB’ye bağlı iştiraklerinden 43 kişi, Ataşehir Belediyesi’nden ise 4 emekçi işten çıkarılıyor.”

‘VALİLİK HADDİNİ AŞIYOR’

İşten çıkarmaların ‘siyasal bir operasyon’ olarak kıymetlendiren Ünder, bunun iktidarın beğenmediği bireyleri kamusal alanın dışına çıkarma hareketi olduğunu söyledi. Yaşananlar için “Kriminalleştirme ve teminatsız hale getirme adımlarının bir parçası” diyen Ünder, “Bu siyasal bir operasyon. Buna da siyasal bir karşılık vermek gerektiğini düşünüyorum. Ana muhalefet partisi olan ve önümüzdeki seçim devrinin güçlü adayı olduğu söylenen bir kişinin bu biçimde bir siyasal operasyonla personelleri fişleyen, kriminalleştiren duruma karşı duruşunun bu olmaması gerekiyor” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.