Günde 10 bin adım atarsak ne olur, kilo verdirir mi? Günde 10 bin adım atmanın yararları

Kent hayatının getirdiği zorlukların başında, hareketsiz kalmak geliyor. Uzmanlar, tertipli olarak günde 10 bin adım atmanın sıhhate büyük yarar sağladığının altını çiziyor.

Zira, tertipli yürüyüş yapmak kalp sıhhatine uygun geldiği üzere, uyku kalitesini artıyor, direncini yükseltiyor, kilo vermeye yardımcı oluyor.

Günde 10 bin adım atarak kanser, kalp hastalığı ve erken mevt riskinizi azaltabilirsiniz, fakat rastgele bir ölçüde yürüyüş ve aktivite de yardımcı olur.

GÜNDE 10 BİN ADIM ATMANIN YARARLARI NELER?

Günümüzde insan sıhhatini tehdit eden sıhhat sorunları ortasında obezite başı çekiyor. kemik erimesi, kanser, kalp ve damar hastalıkları, diyabet ve hipertansiyonda hareketsiz ve sıhhatsiz beslenmenin bir sonucu olarak sıhhatimizi tehdit ediyor.

* Kanserden Korur

Günlük tertipli olarak atılan 10 bin adım kansere yakalanma riskini önemli düzeyde düşürüyor.

Bağırsakların daha tertipli ve süratli çalışmasını sağlayarak bağırsak kanserine yakalanma riskini, östrojen hormon seviyesini dengeleyerek ve zayıflamaya yardımcı olarak rahim ve göğüs kanserine yakalanma riskini azaltıyor.

Ayrıca bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek de kanser riskini düşürüyor.

* Diyabet Riskini Azaltır

Günde 10 bin adım atanların bedenlerindeki insülin direnci kırıldığından ötürü diyabete yakalanma riski önemli düzeyde düşüyor.

Vücuttaki insülin direnci kırılınca da kandaki şeker düzeyi tertibe girdiğinden aile hikayesinde diyabet rahatsızlığı olanların diyabete yakalanmasını geciktiriyor.

Öte yandan diyabeti olanlar, günlük 10 bin adım atarlarsa ilaç ve insülin ihtiyacı azalır.

* Zayıflamaya Yardımcı Olur

Vücudumuzdaki fazla kilolardan kurtulmak için günlük aldığımızdan daha fazla kalori yakmalıyız.

Diyet ile günlük kalori ölçüsünün kısıtlanmasının yanı sıra günlük 10 bin adım atılırsa beden 500 kalori daha fazladan yakar ki bu da haftalık yarım kilo demektir.

Günlük atılan 10 bin adım zayıflama sürecine çok önemli takviye vermektedir.

* Alzheimer Riskini Azaltır

Günlük 10 bin atılması felç riskini azalttığı üzere beyin sıhhatini da destekleyerek Alzheimer ve erken bunama riskini düşürüyor.

Günlük nizamlı olarak atılan adımlar ve yapılan antrenmanlar beynin algılamasını daha da kuvvetlendirmesinin yanı sıra yaşlanmayla birlikte görülen hudut hücreleri ortasındaki temas kaybını azaltıyor.

* Depresyon Riskini Azaltır

Günde 10 bin adım atıldığı vakit beyin endorfin ve seratonin hormonunu daha fazla salgılıyor. Bu da günlük ömürde hissedilen gerilimi azaltıyor.

Zaten depresyon ilaçlarının birçoğu beyindeki bu iki hormonun daha fazla salgılanmasını sağlıyor.

Bu nedenle günlük atılan 10 bin adım depresyon semptomlarını bariz halde azaltırken, dikkat ve konsantrasyonu da artırıyor.

* Uyku Kalitesini Artırır

Vücudumuz için en tesirli detoks yolu kaliteli uykudur. Ama günümüzde hayatların çok gerilimli olması, esnek olmayan çalışma saatleri, gürültü kirliliği ve daha birçok etken uykunun kalitesini düşürdüğü üzere uykusuzluğa da neden oluyor.

Uykusuzluk sorunu görüldüğü vakit çabucak ilaca başvurmamak lazım. Zira günlük atılan 10 bin adım hem uykuya dalmayı kolaylaştırıyor, hem de uyku kalitesini artırıyor.

Fakat uyumadan evvel yürüyüş yapmamak gerekiyor. Zira bedenin güç düzeyi artacağından uykuya dalmakta zahmet çekilebilir.

* Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

Yürüyüşle birlikte metabolizmanın ve kan akışının hızlanması bağışıklıktan sorumlu hücrelerin bedene dağılmasını sağlayarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirip iltihabi rahatsızlıkları engelliyor.

Bağışıklık sistemi kuvvetlendikçe de bedenin virüs ve bakterilerle savaşması kolaylaşıyor. Bu da birçok kronik hastalık riskini azaltırken, kronik gezici ağrılarında hafiflemesini sağlıyor.

* Cinsel Hayatı Olumlu Etkiler

Vücuttaki güç düzeyinin yürüyüşle birlikte yükselmesiyle faydalı hormon ve proteinler beyin ve damarlardan daha fazla salgılanarak kana karışmakta ve bu da cinsel performansı artırır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.