Fırlayan Dolara gece operasyonu! Selçuk Geçer’den bedel ödetecek varsayımlar… 9 Haziran’a dikkat

Gram altın 1000 lira rekorunu kırarken dolar da 17 lirayı aştı. Gözler piyasalara yapılacak Harika Bono müdahalesine döndü.. Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer riskin her geçen gün arttığını söz ederek ağır bedeller ödeneceğini söyledi. İşte Selçuk Geçer’den piyasa değerlendirmesi.

“HER GEÇEN GÜN RİSK ARTIYOR”

“Dolar aldı başını gidiyor. 16,75’i aştı. 16,80 adımlarına emin aralığına gideceğini söylemiştim. Cumhurbaşkanının enflasyon açıklaması bu durumu etkiledi. Ufak ufak dolar üst hakikat seyretti. Euro ise 18’in kıyısında. Parite cephesinde bir gerileme var. Kendisini 1,07’nin üzerinde tutunamıyor. Parite Avrupa Merkez Bankası’nın elini çabuk tutmamasıyla geriye yanlışsız gidecek. Her geçen gün risk artıyor. Bu hafta kıymetli datalar açıklanacak. FED’in faiz kararı var. 50 baz puan artırımına gidecek. 75 puan faiz artırımı yapmayacak. Amerika gelişmekte olan ülkelerin para kayıplarını istemiyor.”

FAİZİN BEDELİ AĞIR OLABİLİR

“Dolar 10 liraya düşecek savlarına ben inanmıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı birinci fitili ateşledi. Sonra Nass var deyip 10 liradan 18 liraya gelince operasyon yaptılar. Dolar 26 liraya çıkar sonra gece yarısı operasyon yapılıp 16- 17 lira düzeyine düşürür. Dolar 30 düzeylerine çıkarsa operasyon yaparlar. Bunu Eylül Ekim Kasım Aralık aylarında yapacak. Yıl sonunda doları 17 düzeyinde kapatacaklar. Maya tutmayabilir. Üstün Bono riskli işler. Ekstra faiz verirlerse beşerler yalnızca kurdan çıkmazlar. Konuttan otomobilden çıkarlar. Şirketler kayıt dışına yönelir sistem çöker. Bedellerini ağır öderiz”

9 HAZİRAN’DA İŞLER KARIŞABİLİR

“Müdahaleyi ellerinden geldiğince yapacaklar. Kısa vadelerde oluyor. Merkez Bankası müdahalesi yok. Yakın devirde yaptı bunu. Sonrasında bir daha tekrar müdahale etmedi. Kamu bankaları piyasalara müdahale ediyor. Lakin ziyanları biz ödüyoruz. Hazine’de para aktarıldığında bizim cebimizden çıkıyor. İktidar seçimi kaybederse kur daha da agresifleşecek. Amerika’da her gelişme Türkiye’yi de etkiliyor. Avrupa Merkez Bankası 9 Haziran’da toplanacak ancak oradan bir faiz kararı çıkmayacak. Şayet sürpriz bir faiz artışı olursa işler karışacak.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.