Filistin başkanı Abbas’ın ‘holokost’ kelamı rahatsız etti: Almanya ve İsrail’den peş peşe açıklamalar

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ve Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas yaptıkları görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi. Görüşmede ikili ve bölgesel mevzuların ele alındığını, Filistin ile Almanya ortasında çok yakın ve çeşitli bağlantıların bulunduğunu aktaran Scholz, en son Gazze’de artan tansiyonu de konuştuklarını ve burada ateşkesin devam etmesini memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Bir gazetecinin kendisine 1972 Yaz Olimpiyatları’nda Filistin tarafından öldürüldüğü tez edilen 11 İsrailli atlet ile bir Alman polisinin hayatını kaybetmesi üzerine özür dileyip dilemeyecekleri sorusuna Abbas, “İsrail, 50 Filistin köyünde 50 katliam, 50 Holokost işledi” sözleriyle karşılık verdi.

Holokost: Nazi Almanyası’nda Musevilere yönelik yapılan ve 6 milyon Yahudi’nin sistemli bir halde öldürülmesiyle sonuçlanan dünyanın en büyük soykırımlarından biridir.

SCHOLZ: KABUL EDİLEMEZ

Abbas’ın ‘holokost’ terimini kullandığını duyan Schozl’un rahatsızlığı yüzüne yansıdı. Toplantı sırasında sessizliğini koruyan Scholz, öncesinde de Abbas’ın İsrail işgal siyasetleriyle ilgili apartheid* sözünü kullanmasına karşı çıkarak, “Bu tabirin uygun olduğunu düşünmüyorum” kelamlarına yer verdi.

Apartheid: Güney Afrika’da 1948 yılında Ulusal Parti iktidara gelmiş ve hayli ırkçı ve ayrılıkçı bir siyaset yürütmüştü. Aprtheid Rejimi ismi verilen bu uygulama daha sonra literatürde misal uygulamalar için kullanılmaya başlanmıştı.

‘O ANDA İTİRAZ EDEMEDİM’

Görüşme sonrasında toplumsal medya hesabı üzerinde açıklama yapan Scholz, Abbas’ın ‘holokost’ kelamını kullanmasını kabul edilemez olduğunu, lakin o anda Abbas’a itiraz edemediğini söz etti.

İSRAİL’DEN JET YANIT

Mahmud Abbas’ın Almanya’da yaptığı, “1947’den bugüne İsrail, 50 Filistin köyünde 50 katliam, 50 Holokost işledi” sözlerine İsrailli yetkililerden öfkeli açıklamalar geldi.

İsrail Başbakanı Yair Lapid, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Mahmud Abbas’ın Alman toprakları üzerinde İsrail’i ’50 soykırım’ işlemekle suçlaması yalnızca ahlaki bir rezalet değil, acımasız bir yalandır” tabirlerini kullandı.

ABBAS: İNKAR ETME NİYETİM YOK

Yahudi Soykırımı’yla ilgili kelamları Almanya ve İsrail’de büyük reaksiyon gören Filistin önderi Mahmud Abbas, bir açıklama daha yaparak, “Holokost’un tek olma özelliğini inkâr etme üzere bir niyet taşımadığını” tabir etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.