Eylül ayında ihracat frene basabilir

ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere pek çok ülkenin faiz artırımına gitmesi, global iktisatta yavaşlamayı da beraberinde getiriyor.

Burada yaşanacak mümkün sakinlik, Türkiye’yi de direkt etkileyebilir.

PETROL VE LOJİSTİK ETKİSİ

Tüm bu gelişmeler ışığında, eylül ayı ile birlikte global ticarette bir yavaşlamanın kelam konusu olduğunu söz eden İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Lideri İtimat Karaca, petrol ve lojistik fiyatlarındaki gerilemenin de tesiriyle Türkiye’nin ihracatında yavaşlama olabileceğini söyledi. Lojistik fiyatlarındaki yükseklik nedeniyle son periyotta ABD ve Avrupa’nın Türkiye’ye daha fazla yöneldiğini hatırlatan Karaca, bu durumun sürdürülebilir olmadığını, emtia fiyatlarının da gerilemesi ile birlikte ihracatta da bir düşüş olabileceğini kaydetti.

ÇALIŞAN BÜYÜK PROBLEM

Türkiye’nin günümüzde ve gelecekte en kıymetli sorununun çalışan sorunu olduğunu vurgulayan Karaca, “Herkes üniversite mezunu. Ekonomiyi büyütüyorsan iş gücüne gereksinimin var. Mülteciler var deniliyor fakat o da tahlil değil. Zati onlar da dolar bazında düşük maaş almaya başlayınca gitmeye başladılar. Mülteciye karşı değilim fakat nitelikli göçmenler olsa daha düzgün olur. Bu bahiste Almanya üzere yapmak lazım. Meslek liseleriyle de daha fazla ilgilenmemiz lazım. Kesim olarak çeşitli projeler yürütüyoruz. Bunların artması lazım” dedi.

Güven Karaca

Karbon nötr OSB’ye gereksinim var

Türkiye iktisadı ve ihracatının kendisini geleceğe hazırlaması gerektiğini anlatan İDMİB Lideri İnanç Karaca, yakın gelecekte etraf dostu olmayan üretimlerin Avrupa üzere pazarlarda yer bulmasının sıkıntı olacağını belirtti. Karaca, “Deri kesiminde dünya genelinde 250 milyar dolarlık bir pasta var. Türk deri bölümü ise buradan yüzde 1’in altında hisse alıyor. Ne yapmamız gerekiyor dedik. Bunlardan birincisinin karbon nötr Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurmak olduğuna karar verdik. Tüm kesimlere de bu gerekiyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.