Erdoğan’ın kelamları Yunan basınında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ 2022’de yaptığı konuşmada, Yunanistan’a yönelik kelamları bu ülke basınında geniş yer buldu.

Erdoğan’ın, “Ey Yunan, bak tarihe bak, tarihe dön, çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur, ağır. Yunanistan’a bizim tek cümlemiz var, İzmir’i unutma.” ve “Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece birdenbire gelebiliriz.” biçimindeki kelamları Yunan basınında “tehdit” olarak yorumlandı.

“KIŞKIRTICI SÖYLEMLER”

Kathimerini gazetesi, “Erdoğan: Yunanistan’a direk tehditler” başlıklı haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Samsun’da yaptığı açıklamalara geniş yer verdi.

Ta Nea gazetesinde ise Erdoğan’ın “İzmir’i unutmayın” kelamı başlığa taşınırken, Erdoğan’ın, Yunan halkına kaba bir halde hitap ettiği ileri sürüldü.

To Vima gazetesi de “Yunanlar, İzmir’i unutmayın – Adaları işgal etmeniz bizi bağlamaz” başlığını kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İzmir’i unutmayın” formundaki kelamlarını “provokatif” olarak nitelendiren Ethnos gazetesi, Erdoğan’ın Yunanistan’a karşı kışkırtıcı telaffuzlarda bulunduğunu tez etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YUNANİSTAN’A SESLENMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST KARADENİZ 2022’de yaptığı konuşmada, “Ey Yunan, bak tarihe bak, tarihe dön, çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur, ağır. Yunanistan’a bizim tek cümlemiz var, İzmir’i unutma.” tabirlerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin artık kimi alanlarda dünyanın en gelişmiş ülkelerinin de üzerine çıkan başarılarıyla kendini kabul ettirdiğine dikkati çekerek, “Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece birdenbire gelebiliriz. Dün ülkemizin ayağına prangalar takarak ilerlemesini engelleyenlerin, bir yerlere fırsat kollayarak, beklediğinden emin olun.” demişti.

Hep birlikte bunlara fırsat vermeyeceklerinin altını çizen Erdoğan, “Vereceğimiz uğraş şiddetli olacaktır, fedakarlık gerektirecektir, bedel ödettirecektir lakin sonunda ortaya çıkacak muvaffakiyetin getireceği huzurun, mutluluğun, refahın tanımı mümkün değildir.” değerlendirmesinde bulunmuştu. AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.