Elektrik borcuna sıfır faizli kredi

ENGİN UĞUR AĞIR/ İZMİR- Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi’nin temeli törenle atıldı. Avrupa’nın en büyük tarımsal sanayi kümelenmesi olması hedeflenen bölge tamamlandığında, yaklaşık 3 bin 500 kişiye iş imkanı sağlayacak. Kirişci, törende yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Üreticilerimizin elektrikle ilgili borçlarını ödemesi konusunda finansman ihtiyaçlarını karşılamak için 10 milyon TL’ye kadar sıfır faizli krediden yararlanma imkanı getirdik. Bu borçların sıfırlanması konusunda önemli bir fırsat. İzmirimiz üzerinden tüm Türkiye’ye seslenmiş olayım. Dünya Bankası kredilerinden OSB’mizin yararlanması hususunda talep bakanlığımız tarafından olumlu neticelendi. 30 milyon dolarlık kredi talebi gerçekleştirilecek.”

Gıda, enerji ve su

Kirişci, Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi’yle ilgili olarak da şunları söyledi:

“Bugün hayırlı bir işe vesile oluyoruz. Her şeyden önce burası OSB. Ancak Sera OSB. Burada JES kaynağın kullanılması ve böylelikle enerji gibi önemli girdinin daha uygun şartlarda temini ve üretimde etkin olarak değerlendirilmesi var. Dünyanın üzerinde hassasiyet ile durduğu üç başlık var. Bunlar; tarım ve gıda, enerji ve su. Ülke olarak su konusunda zengin değiliz. Ancak JES konusunda elimizi rahatlatan durum var. Mera kanunda tahsisi kanunun değiştirilmesi hususunda meranın endüstriyel bir sera kurulacak ve yanında JES varsa tahsisi değiştirebilir dedik ve bu konuda yıllar önce attığımız adım var. Büyük kentlerde tarımı yaygınlaştırmak istiyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.