Ekrem İmamoğlu duyurdu: 3 ilçenin trafiğini rahatlatması beklenen yol açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), üretimine 18 Ağustos 2021’de başladığı Ümraniye Küçüksu Caddesi – Çamlık TEM ilişki yolu inşaatını tamamladı. Ümraniye, Beykoz ve Üsküdar’da yaşayan yaklaşık 200 bin vatandaş ile transit geçiş yapan şoförlere hizmet verecek çizgi için gerçekleştirilen açılış merasimine; İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu ile Ümraniye Belediye Lideri İsmet Yıldırım ve Beykoz Belediye Lideri Murat Aydın katıldı.

YILDIRIM’DAN “FİNANSKENT’E METRO ÇİZGİSİ HIZLANDIRILSIN” TALEBİ

Gökçe’nin akabinde mikrofona gelen Yıldırım, “Birimler ortasında, kurumlar ortasındaki bu bağlantı olmazsa, bu hizmeti yapmak mümkün olmuyor. Büyükşehir Belediye Liderimiz, 2019’da bizleri birinci ziyaretlerinde burayı kendilerini anlattığımızda, ‘Burayı kesinlikle yapalım’ diye talimat verdiler. Bununla birlikte hem bakanlığımızın müsaadesi hem de Büyükşehir Belediye Liderimizin talimatıyla, Büyükşehirimiz için çok küçük, fakat çok işlevsel bir kavşak oldu gerçekten. Ümraniye’ye yeni bir ‘Finans Şehir’ geliyor. Finans kentimizle de büyük yük geliyor. Tüneller vesaire; herhalde birtakım yol çalışmaları olacak hem bakanlıkça hem de büyükşehrimiz tarafından. Lakin en değerlisi metro sınırımız. Oradaki metro sınırımızı çok kısa vakitte bitirme imkanınız olursa, sahiden Finans Kentin o yükünü, o metroyla almış olacağız” tabirlerini kullandı.

İMAMOĞLU: “ARKADAŞLARIMIN ‘ALTIN DOKUNUŞ’ ÇALIŞMALARI İSTANBUL’A YARARLI İŞLER ÜRETİYOR”

Açılış merasiminin son konuşmacısı İmamoğlu oldu. Bu çeşit akılcı planlamaların, trafik yoğunluğunu azaltarak, bölgesel rahatlamalar sağladığını belirten İmamoğlu, “Arkadaşlarım, ‘altın dokunuş’ demişler ismine; hoş bir tanım olmuş. Katiyen İstanbul’un birçok noktasında bu stil altın dokunuşlar yapılabilmesi mümkün. Buğra Bey’in tabir ettiği yıl sonuna kadar 30 nokta, tahminen de biraz daha konsantrasyonumuzu yükseltirsek, 39 ilçemizle irtibat kurarsak, bunun sayısını daha da üstlere taşımamız mümkün. Bunu yapmamız lazım” dedi. Açılışını yapacakları yol ve kavşak çalışmasının bir benzerini, yakın vakitte Avcılar-Beylikdüzü ortasında hizmete aldıklarını hatırlatan İmamoğlu, “Bu çeşit, ‘altın dokunuş’ diye tariflediğimiz arkadaşlarımızın çalışmaları, İstanbul’a çok çok yararlı işler üretiyor” diye konuştu.

“BİZ ÜMRANİYE BELEDİYE LİDERİMİZLE KONUŞMAYAN BELEDİYE LİDERİ OLSAK…”

Projenin bittiği bilgisini aldığında, kesinlikle açılış yapılmasını ve mesken sahibi ilçelerin belediye liderlerinin davet edilmesini istediğini aktaran İmamoğlu, şunları söyledi:

“Zaten biz, her gittiğimiz yerde kesinlikle mesken sahibi belediye liderimizi da davet ediyoruz. Onların da bu sürecin içinde olmamaları mümkün değil esasen. Sürecin içindeler. Fakat bu açılışı bilhassa istememin sebebi; burada ortak akıl ve ortak duruşun bir sonucunu gördüğümüz için. Yani biz, Ümraniye Belediye Başkanı’mızı ziyaret etmeyen bir Belediye Lideri olsak, onunla konuşmayan bir Belediye Lideri olsak, pahalı Liderimizin o hassasiyetini duyamaz olurduk. O hassasiyeti duyamaz olsak, tahminen de bürokraside bu iş onlarca, yüzlerce işin ortasında o denli sağa sola savrulan bir iş olurdu. Fakat bizi halk, bir ortada konuşmaya, bir ortada düşünmeye, bir ortada tahlil üretmeye hizmet edelim diye seçti. Bu bağlamda, ziyaretimizde bu öncelikleri önümüze serdiği için ve bizimle o şeffaf sürecin bir modülünü oluşturduğu için, ben, Ümraniye Belediye Başkanı’mıza yürekten teşekkür ediyorum. Hizmet bu türlü olur. Öbür türlü olmaz.”

“FİNANSKENT’TEN DE GEÇECEK METRO İÇİN ONAY BEKLİYORUZ”

Beykoz’un Yenimahalle, Göksu mahalleleri, Ümraniye’nin Hekimbaşı Topağaç, Dumlupınar, İnkılap, Elmalıkent, Kazım Karabekir mahalleleri ile Üsküdar’ın Kandilli, Küçüksu, Bahçelievler, Yavuztürk mahallelerinin açılışını yapacakları yol ve kavşaktan olumlu olarak etkileneceğini vurgulayan İmamoğlu, “Bahsettiğimiz işte bu diyalog ve dayanışmanın sonucu; neredeyse 200 bin İstanbullunun hayatını kolaylaştıracak bir işi başarmış olduk” dedi. Ümraniye Belediye Lideri Yıldırım’ın konuşmasında kelam ettiği Finanskent ve bu bölgede muhtaçlık duyulan metro sınırının hızlandırılması tarafındaki talebine de değinen İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Her ilçemizin olduğu üzere, Ümraniye de İstanbul’umuzun en değerli ilçelerinden bir tanesi. Liderimizin söz ettiği üzere; kendi içerisinde başta TEM otoyolu olmak üzere kavşakları, ulaşım aksları ve kendi içindeki değerli merkezlerden dolayı de bir kadro yatırımlara ivedilikle gereksinimi var. Olağan Finanskent kıymetli bir sorun. Çok büyük bir inşaat alanı. 100 bine yakın çalışandan bahsediliyor. Buradaki süreç, bizim geldiğimizde birinci ele aldığımız metro sınırlarımızdan birisi oldu. Durmuştu ve kaynağı yoktu. Kaynağını bulup, çabucak yola çıktığımız metro sınırlarımızdan birisi oldu. Ve bu metro sınırının Finanskent’le birlikte açılabilmesi için de ağır bir efor içerisindeyiz. Bu manada mevzuyu açtığınız için teşekkür ediyorum. Ben, Genel Sekreterimize bunu söyleyeyim: Çabucak sizin katılımınızla; ki yakın planda Ataşehir var. Tahminen Üsküdar’ı da katmamız gerekebilir. Bu türlü üç Belediye Lideri ve bizim, orada bir masa kurup bu süreci beraberce tartışmamız gerektiğini düşünüyorum. Finanskent’in de sorumlularını davet ederiz. Bizim ne yapmamız gerekiyor? Metro başta olmak üzere yolları, yaya geçişleri, diğer ögeleri, diğer muhtaçlıkları, öteki talepleri; yani oraya gelecek bayan çalışanların kreş gereksinimine varana kadar, her şeyini bir masada konuşalım. Bir başlangıç konuşması yapalım. Sonra arkadaşlarımız, kendi içlerinde çalışsınlar, önümüze bir sonuç getirsinler ve bir aksiyon planı oluşturalım.”

“BİR ONAY 6 AY NİÇİN BEKLESİN?

Bu formda özel şirketlerin de içinde olduğu 20’nin üzerinde projeyi hayata geçirdiklerinin örneklerini veren İmamoğlu, Finanskent’in de üzerinde bulunduğu Göztepe-Ataşehir metro çizgisinde yaşadıkları onay sürecine de konuşmasında yer verdi. “Halihazırda finansmanın bir kısmını almış olduğumuz bu projemizde, ne yazık ki Hazine onay sürecinde bekleyen, 6 aydır bekleyen bir kredi onayımız var” diyen İmamoğlu,

“Yani tam gaz devam ediyoruz bir. Kesintiye uğratmadık lakin 6 ay niçin beklesin? Hazırda bir kredimiz var, alacağız. Metrolar, diğer türlü bitmez. Göztepe – Ataşehir – Ümraniye metro sınırında bunu verip, daha ferahlatıp yola devam edeceğiz. O bakımdan. Meclis’ten oy birliğiyle çıkmış bir karar bu. Bu onay süreçlerinin de bir an evvel halledilir olması, bizim bu işlerimizin kesintiye uğramadan, sonuçlanması manasına geliyor. Ki dediğiniz üzere; hayati bir haktır. Bir çok kurumun Ankara’daki genel merkezlerin Finanskent’e taşınması kararı alındı. Çok değerli.

Oranın araçla, servisle taşınması mümkün değil. Bu bağlamda, bu cins olayların da gecikmemesini ihtimamla istirham ediyoruz. Daima bir arada çalışırsak, birlikte başarmanın keyfine varırız. Birbirimizin elini ayağa kaldırmak, hepimiz için bir gurur vesilesidir. Bu milletin seçtiği ve yetki verdiği her arkadaşımızın ihtimamı, çabası pahalıdır. Bizim için de onların yeri kıymetlidir. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Bu bağlamda, bu birlikteliğin ortaya çıkması ve ortak aklın, ortak niyetin nasıl bir muvaffakiyete kavuştuğunu ve nasıl bir altın dokunuşla insanları memnun ettiğini ortaya koymak ismine kesinlikle orada buluşalım demiştim. Nitekim bahtiyarım. Birkaç milyarlık bir proje açmıyoruz, lakin hakikaten bugün ülkemizde çok pahalı, alkışlanacak değerli bir açılışı yapıyoruz. Bu bakımdan bahtiyarım. Emeği geçen herkese, en başından şu ana kadar herkese yürekten teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

Konuşmaların akabinde; İmamoğlu, Yıldırım, Aydın, CHP PM üyesi Sevgi Kılıç, YETERLİ Parti İBB Meclis Küme Başkanvekili İbrahim Özkan ve İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar tarafından kesilen kurdele ile Küçüksu Caddesi – TEM Çamlık yolu, resmi olarak hizmete girdi.

20 DAKİKALIK VAKİT VE YAKIT TASARRUFU SAĞLAYACAK

Küçüksu Caddesi – TEM Çamlık yolunu birbirine bağlayan 790 metrelik yol ve kavşağın açılmasıyla; Hekimbaşı ve yakın etrafına ulaşımda yol yaklaşık 7 kilometre kısalacak. Trafiğin ağır olduğu saatlerde en az 20 dakika vakit ve yakıt tasarrufu sağlayacak yol, D-16 Şile Devlet Yolu üzerinde bulunan Ümraniye-Küçüksu kavşak kolları ile Üsküdar-Beykoz kıyı yoluna erişimde yaşanan trafik yoğunluğunu da azaltacak. Açılışı yapılan yol ve kavşak; Beykoz ilçesinde Yenimahalle ve Göksu mahalleleri; Ümraniye ilçesinde Hekimbaşı, Topağacı, Dumlupınar, İnkılap, Elmalıkent, Kazım Karabekir mahalleleri; Üsküdar ilçesinde ise Kandilli, Küçüksu, Bahçelievler, Yavuztürk mahallelerinde yaşayan yaklaşık 200.000 İstanbulluya direkt hizmet verecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.