Dönemin birinci kuru inciri, kilosu 400 liradan alındı

Aydın’ın Nazilli ilçesinde 6 üretici, dönemin birinci kuru incirini Ticaret Borsası’na teslim etti. Birinci kuru incir, kilosu 400 lira olarak sembolik fiyatla alındı.

Nazilli Ticaret Borsası, 6 üreticinin getirdiği dönemin birinci kuru incirini düzenlenen merasimle teslim aldı.

Bozyurt Mahallesi’nde düğün salonunda yapılan merasime AKP Aydın Milletvekili İstek Posacı, CHP Aydın milletvekilleri Süleyman Bülbül ve Hüseyin Yıldız, Kuyucak Kaymakamı Fehmi Sinan Niyazi, Nazilli Ticaret Odası Lideri Nuri Arslan, daire liderleri ve üreticiler katıldı.

400 TL’DEN ALINDI

Törende dönemin birinci kuru inciri, Ticaret Borsası’na teslim edildi. Dönemin birinci kuru inciri, kilosu 400 lira olarak sembolik fiyatla alındı. 6 üreticinin toplam 60 kilo incir getirdiği belirtildi.

Nazilli Ticaret Borsası Lideri Nurettin Kırlıoğlu, “Nazilli’de incir ekonomimizde büyük bir pahaya sahip. Dünyada kelam sahibi olduğumuz kuru incir rakipsizdir. Hiçbir ülkede rakibimiz yoktur. İncir üreticilerin en büyük sorunu yer meselesiydi. Bu sorunu çözmek için gerek siyasi iktidarımız gerekse belediye liderimiz takviye vererek Nazilli İncirciler Kooperatifi kurmaya karar verdik. Bildiğiniz üzere Mergen Çayı’nda 170 dönümlük yerimizi şu anda ıslah çalışmaları başladı. Nasipse kooperatifimiz ismine burada süreçlere başlayacağız. Bu biçimde incirimizi daha çağdaş saklama şartlarında halkımıza hizmet vereceğiz. İncirimizin daha düzgün yerlere gelmesini sağlayacağız” dedi.

Diğer taraftan borsa binalarını yenilediklerini de kaydeden Kırlıoğlu, “Binamızın şartları makûs olduğu için Avrupa Birliği’ne uygun formda yeni bir bina yaptık. Nasip olursa en kısa vakitte açılışını gerçekleştireceğiz. Bu vesileyle 2022 yılında daha güzel bir dönem bekliyoruz” diye konuştu. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.