Demir Yumruk operasyonu: 250 kuşkulu gözaltına alındı

Ankara Emniyeti Mali Kabahatlerle Gayret Şube Müdürlüğü, Vergi Kontrol Şurası, MASAK, KOM Daire Başkanlığı çalışanının katıldığı, Ankara merkezli 29 vilayette eş vakitli “Demir Yumruk” Operasyonu düzenlendi. Operasyonda şu ana kadar Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da ortalarında olduğu 3 başka cürüm örgütünün başkanı ile birlikte 250 kuşkulu gözaltına alındı.

Demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozan, daldaki firmaları devre dışı bırakarak monopolleşen, kurdukları paravan şirketler üzerinden 105 milyarlık geçersiz fatura ile kamuyu 25 milyar ziyana uğratan firmalara yönelik Ankara merkezli 29 vilayette eş vakitli “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi. Operasyonda şu ana kadar Erol Eşrefoğlu (Evcil), ortalarında olduğu 3 farklı kabahat örgütünün önderi ile birlikte 250 şahıs gözaltına alındı, gözaltı süreçleri devam ediyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı; Demir Çelik Bölümünde üretici olarak faaliyet gösteren ve güçlenerek monopolleşmeye çalışan kabahat örgütlerine yönelik, Kabahat İşlemek Emeliyle Örgüt Kurma, Nitelikli Dolandırıcılık, Rüşvet ve 213 Sayılı Vergi Tarz Kanununa muhalefet hatalarından soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde Mali Hatalarla Gayret Şube Müdürlüğü vazifelileri, Vergi Kontrol Konseyi Müfettişleri , MASAK işçisi ortak çalışma kümesi oluşturdu, bu kümeye KOM takımları de dayanak verdi.

10 AY BOYUNCA TEKNİK TAKİP YAPILDI, 3 FARKLI CÜRÜM ÖRGÜTÜ TESPİT EDİLDİ

Oluşturulan ortak çalışma kümesi operasyonun hazırlık etabında her bilgi, evrak ve ayrıntısı titizlikle değerlendirilirken, 10 ay müddetince dinleme ve fiziki takip önlemlerini de uyguladı. Bu çalışmaların sonucunda Demir Çelik dalında faaliyet gösteren 3 farklı hata örgütü tespit edildi.

TEKEL OLUŞTURMUŞLAR

Bu cürüm örtülerinin demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozdukları, daldaki başka firmaları devre dışı bırakarak monopol olmaya çalıştıkları,sahte fatura düzenleyerek 3’üncü şahıslar üzerinden kurdukları paravan şirketler aracılığıyla haksız çıkar sağladıkları belirlendi.

KAMUYU 25 MİLYAR LİRA ZİYANA UĞRATTILAR

Firmaların düzenledikleri 105 milyar liralık düzmece fatura ile kamuyu 25 milyar lira ziyana uğrattıkları tespit edildi. (2021 yılında tertip kapsamındaki paravan firmaların düzenlenmiş olduğu fatura meblağı neredeyse Türkiye Cumhuriyeti’nin EĞİTİM için ayırdığı ödenek fiyatı kadar)

ANKARA MERKEZLİ 29 VİLAYETTE EŞ VAKİTLİ OPERASYON

Ankara Emniyeti, Vergi Kontrol Heyeti ve MASAK işçisinden oluşan takımın 10 aylık titiz çalışması sonucu, bu sabah saatlerinde operasyonun düğmesine basıldı. Ankara merkezli ortalarında İstanbul, Hatay, İzmir, Adana ve Kocaeli vilayetlerinin de bulunduğu 29 vilayette eş vakitli “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi. Operasyonda 840 grup, 2100 işçi, 250 Vergi Müfettişi ve MASAK işçisi misyon aldı.

Operasyonda 374 şahıs hakkında gözaltı kararı bulunurken, şu ana kadar 250 şahıs gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ortasında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da ortasında olduğu 3 farklı hata örgütü başkanı de bulunuluyor. 14 fabrika, 850 adreste arama ve el koyma süreçleri devam ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.