Damacanasını kapan çeşmelere geliyor: ‘İçme suyunu bile karşılayamıyoruz’

Damacana su fiyatının 40 liraya ulaşması nedeniyle orman ve baraj etrafındaki çeşmelere ilgi arttı. Sazlıbosna Barajı yakınlarında bulunan bir çeşmeye gün uzunluğu çok sayıda kişi geliyor. Gelenler, yanlarında getirdikleri damacanaları, pet şişeleri, çeşmeden doldurup, konutlarına dönüyor.

Yaklaşık bir aydır su muhtaçlıklarını çeşmeden karşıladıklarını söyleyen ağabey ve kardeşi, artırımlar nedeniyle artan su masraflarına bu formda tahlil ürettiklerini anlattı.

“AYLIK 300 LİRAYA YAKIN SU MASRAFIM OLUYOR”

Yaklaşık 50 adet 5 litrelik şişeye çeşmeden içme suyu dolduran Nihat Ene “Normalde burada balık tutuyorduk, geçerken burayı gördük. Suyun hoş olduğunu anladık. Dışarıdan alacağına gel buradan doldur daha uygun. Zaman iktisat zamanı. Olağanda 2 lira 75 kuruş veriyordum bu suya ben, artık olmuş 7 lira 50 kuruş. Bu türlü yaptığınız vakit halk tahliller aramaya devam ediyor. 4 kişilik bir aile günde 10 litre su içiyorsa, 15 lira para yapar. Az para değil. Benim vekardeşimin aylık 300 liraya yakın su masrafın oluyordu” dedi.

“SADECE İÇME SUYU BİLE BÜYÜK KÜLFET OLDU”

Murat Ene ise 10 adet damacanayla gelerek sularını doldurdu. Aylık su fiyatının fazla olduğunu söyleyen Ene, “Normalde pikniğe geliyordum buraya, hoş bir su olduğunu gördüm. Emekliyim, aldığımız fiyatlar aşikâr. 4 kişilik bir aileyim ben, bir damacana su, 27 lira. Aylık 700-800 lirayı buluyor. İçme suyunu bile karşılayamıyoruz. Bir aydır buradan su doldurup götürüyorum. Boş şişeleri de damacanaları doldurup götürüyorum. Sahiden yalnızca içme suyumuz bile bize çok büyük külfiyet oldu artık. Kendi çapımızda tahlil üretiyoruz. Nereye kadar tahlil üreteceğiz orayı biz de bilmiyoruz” diye konuştu. 
 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.