CHP’li Akın: EPDK, yenilenebilir güç dalına darbe vuracak hazırlıklar peşinde

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, yenilebilir güç kesimi yatırımcılarından şikayetler geldiğini, dal temsilcilerinden EPDK’nın yenilebilir güç dalına yeni bir darbe vuracak hazırlık yaptığını öğrendiklerini kaydetti.

Akın, EPDK’nın Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği’nde değişiklik yapmaya hazırlandığını, bu değişiklikle kendi elektriğini üretmek için yatırım yapanların ürettikleri fazla elektriği sisteme parasız aktarmak zorunda kalacağını belirtti. EPDK’nın AK Parti ilçe başkanlığı üzere çalıştığını ve güç lobilerine teslim olduğunu öne süren Akın açıklamasında şunları söyledi:

“EPDK tarafından hazırlanan yönetmelik kararının taslağı, ‘12/05/2019 tarihinden sonra yapılan müracaatlar sonucunda temas mutabakatına davet mektubu almaya hak kazanan bireylerin gereksiniminin üzerinde satışa bahis edilebilecek üretim ölçüsü, bağlantılı tüketim tesisinin şebekeden çektiği mahsuplaşılmamış toplam elektrik gücü tüketimini geçemez. Bu ölçünün üzerinde sisteme verilen güç, YEKDEM’e bedelsiz katkı olarak dikkate alınır. Bu fıkra kararı, heyeti gücü 50 (veya 100) kW ve altındaki mesken abone kümesindeki tüketim tesisleri ile ilişkilendirilen üretim tesisleri için uygulanmaz. Bu fıkranın uygulamasına ait yol ve asıllar Şura tarafından belirlenir’ halinde belirlenmiş durumda.

YENİLENEBİLİR GÜÇ BÖLÜMÜNDEKİ YATIRIMLAR DURACAK: Bu yönetmelik kararı EPDK tarafından yürürlüğü konulduğu takdirde yenilenebilir güç bölümündeki yatırımlar bir anda duracaktır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin elektrik üretimi projeleri gerçekleştirmesini ve bu projelerde finansman erişimini sağlayan bu düzenleme EPDK tarafından kaldırılmak istenmektedir. Üstelik hazırlanan yeni düzenlemenin kabul süreci tamamlanmış tesisleri de kapsayacak biçimde hazırlanması önemli mağduriyetlere, kazanılmış hak ihlali sebebiyle hukuksal meselelere ve en değerlisi dalda geleceği de etkileyen itimat kaybına yol açacaktır.

ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIĞI ARTIRACAK: Yenilenebilir güç üreticilerine ‘artık üretme’ diyen bu düzenleme, doğal gaz ve ithal kömür ile elektrik üretiminin önünü açan, Türkiye’nin güçte dışa bağımlılığını artıracak AK Parti iktidarının ulusal ve yerli olmayan düzenlemelerinden biridir. ‘Yenilenebilir güç kaynaklı üretim tesisi kurmayın’ diyen AK Parti iktidarı, Türkiye’yi güç buhranına mahkum eden anlayışını sürdürmektedir. Türkiye’nin geleceği yenilenebilir güç kaynaklarının önüne pürüzler koyan EPDK, yenilenebilir güç kesimine darbe vuracak hazırlıklar peşinde. Elektrik fiyatlarının artışına kadar uzanan bir dizi olumsuz tabloyu da beraberinde getirecek bu düzenlemeden yol yakınken bir an evvel vazgeçilmelidir. Yenilenebilir güç kesiminde yatırım yapan girişimcileri cezalandıracak uygulamalarda derhal yürürlükten kaldırılmalıdır.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.