Bakanlıktan ikinci el araç için 15 Eylül uyarısı: 81 vilayette kontroller başlayacak

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, 16 Ağustos 2022 tarihinde Ticaret Bakanlığınca yapılan düzenlemeye nazaran ticari faaliyet kapsamında araba ve arazi taşıtlarının pazarlanması yahut satışı lakin birinci tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmiş olması şartıyla yapılabilecek ve bu koşul sağlanmadan direkt yahut dolaylı olarak 1 Temmuz 2023 tarihine kadar pazarlama ve satış yapılamayacak.

Bu kuralın tek istisnasının, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler ismine 16 Ağustos 2022 tarihinden evvel tescil edilen araba ve arazi taşıtlarının bu bireyler tarafından 15 Eylül 2022 tarihine kadar pazarlanması ve bir keze mahsus satışı oluşturduğu kaydedildi.

Kayıtlı bir işletmesinin yahut yetki evrakının bulunup bulunmadığına yahut temel iştigal konusuna bakılmaksızın ticari faaliyet kapsamında araba ve arazi taşıtı satışı yapan tüm gerçek ve hukuksal bireyleri kapsayan düzenlemenin uygulanmasını temin etmek üzere 15 Eylül 2022 tarihinden itibaren Ticaret Bakanlığınca kontrollere tartı verileceği ve tespit edilen terslikler hakkında idari para cezası uygulanacağı kaydedildi.

Yetki dokümanı olsun ya da olmasın ticari faaliyet kapsamında araba ve arazi taşıtı satışı yapan herkesin, her bir satıştan en fazla 3 gün evvel ekspertiz raporu alma ve bu raporu noter satışı sırasında notere ibraz etme yükümlülüğü bulunmadığı kaydedilerek bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler hakkında Ticaret Bakanlığınca idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

Noterlerin, satış sırasında ekspertiz raporundaki kilometre bilgisine satış mukavelesinde yer verme zaruriliği olduğu, satış sırasında notere ekspertiz raporu ibraz edilmemesi durumunda ise alıcı ve satıcının taşıtın kilometre bilgisine ait beyanına yer verme yükümlülüğü bulunmadığı tabir edildi.

Taşıt satış bilgileri Türkiye Noterler Birliği tarafından günlük olarak Ticaret Bakanlığının Bilgi Sistemlerine aktarılmakta, takip ve denetim edilmektedir.

Açıklama şöyle devam etti:

“Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği ortasında imzalanan protokol kapsamında ülke genelinde gerçekleştirilen tüm ikinci el motorlu kara taşıtı satış bilgileri Bakanlığa günlük olarak aktarılmaktadır. Bu kapsamda, taşıt satış dataları Bakanlıkça takip ve denetim edilebilmekte ve düzenlemelere karşıt uygulamaların tespiti mümkün hale gelmektedir. 15 Eylül 2022 tarihinden itibaren noterlerde satışı yapılan tüm taşıtların birinci tescil tarihleri de Bakanlığımız ile paylaşılacak ve birinci tescil tarihinden itibaren 6 ay geçmeden satışı yapılan taşıtların tespiti de mümkün hale gelecektir.

Ticaret Bakanlığınca yapılan düzenleme ile birinci tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmeyen araba ve arazi taşıtlarının ticari faaliyet kapsamında pazarlanması da yasaklandığından, geçiş süreci için son tarih olan 15 Eylül 2022 tarihinden itibaren ilan siteleri üzerinden verilen araba ve arazi taşıtı ilanları da takip edilecek ve tespit edilen terslikler cezalandırılacaktır.
15 Eylül 2022 tarihinden sonraki pazarlama faaliyetleri saha kontrolleriyle tespit edilecektir

15 Eylül 2022 tarihinden sonra 81 vilayetimizde Ticaret Vilayet Müdürlükleri aracılığıyla iş yeri kontrolleri yapılarak birinci tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmeden pazarlaması yapılan (iş yerlerinde satışa sunulan) araba ve arazi taşıtları tespit edilecek ve bu faaliyetler de cezalandırılacaktır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.