Aydın’da çiftleşen yılanlar kamerada

Baharın gelmesiyle birlikte hayvanlar aleminde de çiftleşmeler başladı.

Toprak üzerine çıkan yılanlar, çiftleşerek çoğalıyor.

Aydın’ın Nazilli ilçesinde aracı ile bahçesine giden bir vatandaş toprak yol üzerinde bir çift yılan gördü.

Yılanların birbirine sarılı halde olduğunu gören vatandaş o anları cep telefonu kamerası ile kaydetti.

Yılanların dansı, köpek havlayana kadar sürdü

Zehirli olduğu öğrenilen halk ortasında Osmanlı Engereği de denilen ‘şeritli engerek’ yılanlarının doğal ortamlarındaki dansı, araçta bulunan köpeğin havlaması ile sona erdi. Üreme devrinde olan yılanlar bir müddet sonra otların ortasında ilerleyerek gözlerden kayboldu.

“Yaygın olan bir türdür”

Manzaralardaki yılan cinsinin çok yaygın bir cinse ilişkin olduğunu tabir eden Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Zooloji Kısmı Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Olgun, “Halk ortasındaki ismiyle küt engerek yahut şeritli engerek yahut Osmanlı Engereği olarak isimlendirdiğimiz bu tıp, çok yaygın olan bir çeşittir. Trakya, Marmara, Ege Bölgesi’nin tamamında Akdeniz Bölgesi’nin batı kıyılarında hatta İç Anadolu Bölgesi’ndeki Kayseri son sonu oluşturmaktadır. Yaygın olan zehirli yılan tiplerimizden bir adedidir. Ortalama uzunluğu 70-80 santim kadar olabilir. Ekseriyetle birçok hayvan üzere bunlar da baharın gelmesi ile birlikte daha çok Nisan Mayıs ayından sonra havaların ısınmasına bağlı olarak, bulundukları yerlerden çıkarlar ve üreme davranışlarında bulunurlar. Manzaralardaki yılanlar çiftleşmekte olan şeritli engerek tipine ilişkin dişi ve erkek bireydir. Nisan, Mayıs ve Haziran ayları bu hayvanların üreme dönemleridir” dedi.

“Kendilerine dokunulmadıkça ısırmazlar”

“Böyle bir manzara ile karşılaştığımızda hayvanın yanına yaklaşmamak, onları uzaktan izlemek rastgele bir rahatsızlık vermemek bence en uygun olan yoldur” diyen Olgun, “Bunlar kendilerine dokunulmadığı sürece rastgele bir ısırma hareketinde bulunmazlar. Şayet çok rahatsızlık verildiği takdirde bu çeşitler kendini savunmak maksadıyla bir reaksiyon gösterebilirler. Bunları gördüğümüz takdirde rastgele bir aksiyonda bulunmayalım. Bizler o hayvanlar sayesinde ömrümüzü sürdürüyoruz. Besin zinciri yılanları da içine alan bir zincir. Ortadan bunların yok olması sonucunda bize kadar yansıyacak tehlikeli durumlar olabilir” açıklamasında bulundu.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.