Ayaklarınızı Sirkeli Suda Bekletirseniz Bunlar Olur! İşte Ayakları Sirkeli Suda Bekletmenin Yararları

Ayak kokusunu tedavi ederken ömür biçimi seçimlerini de dikkate almak kıymetlidir. Örneğin, deri yahut kanvastan yapılmış ayakkabılar giymeyi deneyin. Bunlar, plastik materyalden yapılmış ayakkabıların tersine ayaklarınızın nefes almasını sağlar. Ayrıyeten nefes alabilen pamuklu yahut yünlü çoraplar giyin.

Ayak parmaklarımızda bir kaşıntı olana kadar ya da sandalet periyodu gelene kadar ayaklarımıza çok fazla dikkat etmeyiz. Ayaklarınızı biraz ihmal mi ettiniz ve bunu düzeltmenin vakti mı geldi mi? Yalnızca sirke ve su ile konutta kendinize güzel bir pedikür uygulayın. Bununla ilgili nasıl yapılacağına dair talimatları aşağıda okuyabilirsiniz.

YÜZÜCÜ EGZAMASINI AZALTIN

Egzama, ayakta görülen yaygın bir mantar enfeksiyonudur. Ayak tabanında ve parmaklar ortasında oluşabilir. Enfeksiyon sırf havuzlardan değil, çıplak ayak ile dolaşıldığı vakit farklı yerlerden de bulaşabilir. Bu enfeksiyon pul pul, kuru ve kaşıntılı cilde, kabarcıklara ve hatta iltihaplanmaya neden olabilir. Sirkenin mantar giderici tesiri nedeni ile, mantar enfeksiyonunun tedavisinde kullanılabilir. Ayaklarınızı nizamlı dönemde bu yararlı sıvıyla yıkamanız oluşabilecek semptomları azaltarak enfeksiyonu yönetebilir.

Egzama, muhakkak kademelerde kendine mahsus bir kuruluğa sahiptir. Cildi nemli ve esnek tutmak, egzamanın kalıcı gücünün bir kısmını kaybetmesine yardımcı olacaktır. Egzama yalnızca bir cilt sorunu değil, birebir vakitte bir iç sıhhat sorunu olduğundan, elma sirkesi, toksinleri temizlemek için harika bir tahlildir. Büyük bir smoothie’ye 2 yemek kaşığı koyun ve bu toksinlere veda edin.

TERLİ AYAK KOKUSU ELVEDA

Terli ayakların meşhur ve berbat kokusu genel olarak ayakkabılarınızda ve ayaklarınızda kalan bakteri ve ter kombinasyonundan kaynaklanır. Sirke hem bakterilere hem de mantarlara karşı kullanılabildiği üzere berbat kokuyu giderme açısından da epeyce yararlıdır. Orta sıra sirke ile ayaklarınıza banyo yaptırarak, ayakkabılarınızı çıkarır çıkarmaz burnunuzu tıkamaktan kurtulabilirsiniz. Sirke kokusunu pek çok kişi sevmediği için daha sonra ayaklarınızı güzelce durulamayı ihmal etmeyin.

ÇATLAMIŞ TOPUKLAR VE KURU AYAKLAR

Kuru ayaklar ve çatlak topuklar yalnızca nahoş görünmekle kalmaz, birebir vakitte tahriş edici ve ağrılı da olabilir. Sirkede bulunan asit, kurumuş ayaklarınıza nemlendirme tedavisi uygular. Muhtemelen ayaklarınızdaki deri, bir sirke banyosunun akabinde daha pürüzsüz bir hal alacaktır.

Sirke banyosu kuru, çatlamış ayaklara uygun gelir. Sıcak su cildinizi kurutabileceğinden soğuk su kullanın. Her gece ıslatın, akabinde ayaklarınızı nemlendirin ve çorap giyin. Çok sık yahut çok uzun müddet sirke banyosu ayaklarınızın daha da kuru olmasına neden olabilir, bu nedenle kuru ve çatlamış ayaklar için bu sirke banyosunu istikrarlı kullanın.

AYAKLARINIZ İÇİN SİRKE BANYOSU

Ayaklarınızı sirke banyosuyla şımartmak çocuk oyuncağıdır. Bir leğene yahut kovaya 1 büyük bardak sirke koyun ve 2 büyük bardak ılık su ekleyin. Kova, ayaklarınızı daldırmak için gereğince dolana kadar bu oranlarda su ve sirke eklemeye devam edin. Bu süreçte hangi çeşit sirke kullandığınız ise değerli değildir. Ayaklarınızı sirke banyosunda 10 ila 20 dakika bekletin, akabinde büsbütün kurulayın. Belirtiler azalıncaya kadar her gün ayaklarınız için bu süreci yapın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.