Avustralya’dan Aborjinlere tazminat

“Yaşananlar ulusal tarihimizde utanç verici bir lekedir. Resmi bir özürle bu lekeyi kabullendik ama sözlerimizi eylemlerle de desteklemeliyiz. Bu adım, kayıp neslin, ailelerinin ve topluluklarının iyileşmesi, haysiyetlerini ve sıhhatlerini geri kazanabilmeleri için çok önemli.” Bu sözler, Avustralya Başbakanı Scott Morrison’a ait. Avustralya hükümeti, 1900-1970 yılları arasında yetiştirilmek için devlet tarafından ailelerinden kopartılan 100 binden fazla Aborjine tazminat ödeyeceğini açıkladı. Hükümetin açıklamasına göre “kayıp nesil” olarak bilinen yerlilere 55 bin dolar ödenecek.

Avustralya hükümeti, 2008 yılında “kayıp nesle” yönelik politikalardan dolayı Aborjinlerden resmen özür dilemişti. Dönemin Başbakanı Kevin Rudd, yaşananları “Ülkemizin ruhuna işlemiş en karanlık leke” sözleriyle nitelemişti. Tazminat kararı, hala hayatta olan ve 18 yaşından önce ailelerinden kopartılan Aborjinleri kapsayacak. Aborjin hakları grupları, hükümetin kararını olumlu karşıladı. Ancak bunun yeterli olmayacağını, tamamen iyileşme için daha fazlasının yapılması gerektiğini söyledi.

26 milyonluk nüfusa ev sahipliği yapan avustralya’da 700 bin Aborjin yaşıyor. Aborjinlerin ortalama ömrü ise diğer Avustralyalılara kıyasla 8 yıl daha kısa.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.