Avrupa’da havacılık sistemi çöktü: Peş peşe uçuş iptalleri geliyor

Corendon Airlines açıklamasına nazaran, Almanya’daki havalimanları başta olmak üzere Avrupa’da birçok havalimanının temel sorunu olan işçi yetersizliği, havayollarının operasyonlarında kıymetli aksaklıklara yol açtı.

Personel eksikliğinin tesiriyle yaşanan çok yoğunluk ve hizmet yetersizliğinin yanı sıra ağır hava trafiği sorunu nedeniyle çok sayıda hava yolu şirketi, dönem uçuşlarının bir kısmını iptal etmek zorunda kaldı.

BİRÇOK YOLCU, UÇUŞLARINI KENDİLERİ İPTAL ETMEK ZORUNDA KALDI

Kovid-19 nedeniyle seyahati zorlaştıran ve hatta uzun müddet büsbütün durma noktasına getiren kısıtlamaların sona ermesiyle hava yolları ağır bir dönem geçirmeye hazırlanıyordu. Lakin havacılık dalı, bu sefer de salgının artçı tesirleriyle gayret etmek zorunda kaldı.

Salgında çok sayıda işçi ile yollarını ayıran hava yolu şirketleri, ağır döneme girerken işçi bulmakta zorlandığı için bilhassa milletlerarası havalimanlarında yaşanan uzun bekleme müddetleri, check-in işlemelerinin yavaş gerçekleşmesi, yolcu bagaj meseleleri, sendika üyelerinin başlattığı ihtar grevleri üzere birçok sorun hem yolcuları hem hava yollarını güç durumda bıraktı. Hatta birçok yolcu, havalimanlarında yaşanan sorunlar sebebiyle uçuşlarını kendileri iptal etmek zorunda kaldı.

“MAĞDUR OLAN YOLCULARIMIZIN YAŞADIĞI OLUMSUZ TECRÜBE İÇİN SAMİMİYETLE ÜZÜLÜYORUZ”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Corendon Airlines Üst Yöneticisi (CEO) Yıldıray Karaer, şunları kaydetti:

“Öncelikle pandemi sürecinde tatil yapamayan insanların bu dönem prestijiyle özledikleri tatile kavuşacakları için biz de çok heyecanlıydık. Aldığımız şad edici rezervasyonlar sonucu ağır bir uçuş programı ile döneme giriş yapmıştık. Lakin bilhassa sıklıkla uçtuğumuz Avrupa meydanlarında yaşanan hizmet yetersizliği sebebiyle planladığımız uçuşlardan bir kısmını iptal etmek zorunda kaldık. İptal edilen uçuş sayısını mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışsak da ağustos, eylül ve ekim uçuşlarımızın turistik sınırlarda yüzde 15, etnik sınırlarda ise yüzde 25’ini iptal ettik. Son periyotta birçok hava yolu üzere Corendon Airlines olarak karşılaştığımız sorunlar sebebiyle mağdur olan yolcularımızın yaşadığı olumsuz tecrübe için samimiyetle üzülüyoruz.”

Karaer, büyük havalimanlarında yaşanan problemlerden kaynaklı gecikmelerin yolcuların alternatif olarak küçük meydanlara yönelmesine ve bu havalimanlarının da ağırlaşmasına sebep olduğunu belirterek, “Bununla birlikte Avrupa’da bir çok havalimanının gece uçuşlarına kapalı olması operasyonları neredeyse durma noktasına getirmiş olsa da tarifemizde kalan uçuşlarımızı vaktinde icra etmek için bu kararı vermiş bulunmaktayız. Herkesin keyifli bir tatil yapmak istediği bir devirde yaşanan bu olaylar ile seyahatin kabusa dönmesi durumu ile karşı karşıyayız. Planlı uçuşlarımızın icra edilip edilemeyeceğini sorgulayan müşterinin korkusu, bu bölüme hizmet veren bizim üzere şirketlere büyük keder vermektedir.” tabirlerini kullandı.

Olağanüstü bir operasyonel külfet yaşanan havacılık bölümünün en kısa vakitte toparlanmasını umduklarını aktaran Karaer, “Bu kuvvetli periyotta yolcularımızın uzun vakittir bekledikleri tatili kaçırmamaları için alternatifler sunmaya çalışacağız. Elimizde olmayan sebeplerle yolcularımıza yansıyan bu aksaklıklar yüzünden çok üzgünüz. Yolcularımızın bu olumsuz şartlardan mümkün olduğunca az etkilenmesi için tüm takımımızla ağır bir çalışma yürüterek en güzel tahlilleri sunmaya çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Corendon Airlines, uçuşu iptal edilen yolcularına, uçuşlarından 7 gün evvel yahut sonra olmak üzere diledikleri yeni bir uçuş için fiyatsız rezervasyon hakkı veriyor.

Öte yandan . Yaşanan bu durumu araştıran The Sun’dan Jane Moore yaşananların buzdağının görünen kısmı olduğunu tabir etti.

Son birkaç haftadır havalimanlarındaki kaosu incelediğini lisan getiren Moore, pilotların yorgunken dahi uçuş yapmak konusunda baskı altında hissettiklerini yazdı.

Diğer bir yandan ise havayolu şirketlerinin tazminat ödememek için yolcuların davetlerini görmezden geldiği savlar ortasında yer aldı. 

 

 

 

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.