Antalya’da yangınzede bayan gözyaşlarıyla yeni konutuna kavuştu

Antalya’da 28 Temmuz 2021 tarihinde Yeniköy Mahallesi’nde çıkan Cumhuriyet tarihinin en büyük yangın felaketinin yaşandığı Manavgat’ta yangının yıldönümüne kısa bir mühlet kala yangınzedelere verilecek konutların üretimi bir taraftan süratle devam ederken, tamamlanan meskenler de hak sahiplerine teslim ediliyor.

Yangından en fazla etkilenen mahallelerden olan Demirciler’de vatandaşlara teslim edilen meskenlere Türk Kızılayı tarafından koltuk ekibi, mutfak masası, yatak kümesi ve gardıroptan oluşan eşyalar teslim ediliyor.

Yangında meskeni ve eşyaları büsbütün yanan Durdu Cengiz, yeni yapılan meskeninde eşyalarının heyetimi yapılırken basın mensuplarına hislerini aktardı.

“Evimizin inşaatına kısa müddette başlandı ve teslim edildi”

Yangında her şeylerinin yandığını belirten Durdu Cengiz, “Yangının akabinde devletimiz ve yardımseverler bizim her şeyimizle ilgilendi. Konteyner ve eşyalar verildi. Konutumuzun inşaatına da kısa müddette başlandı ve yapılarak teslim edildi. Bugün de Kızılay tarafından eşyalarımız getirildi. Başta devletimiz ve Kızılay olmak üzere yardım eden herkesten Allah razı olsun” dedi. Cengiz, konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamadı.

“Vatandaşlarımızın konutlarındaki gereksinimlerini karşılıyoruz”

Yangının başlamasıyla birlikte Kızılay olarak çabucak harekete geçtiklerini belirten Kızılay Manavgat Şube Lideri Pınar Kapukaya ise, “Kızılay olarak milletimizin dayanaklarıyla yangından etkilenen vatandaşlarımızın her an yanlarında olduk. Cumhuriyet tarihimizin en büyük yangın felaketini yaşayan vatandaşlarımızın yaralarını sarmaya çalıştık. Kızılay olarak yangının üzerinden 1 yıl geçmesine karşın hala alandayız. Vatandaşlarımızın konutlarındaki gereksinimlerini karşılıyoruz. Bugüne kadar 12 milyonu nakdi olmak üzere yaklaşık 15 milyon lira dayanak verdik” diye konuştu.

“Evlerimiz çok güzel”

Yangınzedelerden Şevki Öz, yangında meskeninin ve tarım aletlerinin yandığını belirterek, “Kısa müddette meskenlerimizi teslim aldık. Meskenlerimiz çok hoş. Bizim kendi imkânlarımızla bu türlü bir konuta sahip olmamız hayaldi. Bizim gücümüz bu meskenlerin demirlerini bile almaya yetmez. Allah devletimizden ve yardımseverlerden razı olsun” sözlerini kullandı.

“Yapılanlar peyderpey teslim ediliyor”

Köylerinde 80 hanenin yandığını, bunlardan 50 adedinde insanların yaşadığını belirten Demirciler Muhtarı Hüseyin Demir, “Devletimiz birinci etapta konteynerler dağıtarak yaraları sardı. Meskenlerin imaline çabucak başlandı. Yapılanlar peyderpey teslim edilirken, başkalarının inşaatı devam ediyor” dedi.

Yangında 870 meskenin ziyan gördüğünü, 580 meskenin inşaatının devam ettiğini belirten AK Parti İlçe Lideri Ahmet Ali Erol ise, “Devletimiz, milletimizin de dayanaklarıyla yaraları kısa müddette sarmayı başardı. Şu an 21 tane konut sahiplerine teslim edildi. 100 dolayında konut de tamamlandı ve teslim etabına geldi. İnşallah yıldönümünde bu konutlar teslim edilecek” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.