AKP-MHP oylarıyla meclisten geçti! Artık park değil…

İstanbul Zeytinburnu’nda etrafı sitelerle çevrili alanda bulunan 5 bin 600 metrekarelik park alanı iptal edilerek cami ve okul alanı olarak düzenlendi. İmar planı değişikliği İBB Meclisi’nde AKP-MHP kümesinin çoğunluk oyları ile kabul edildi.

AKP’li Zeytinburnu Belediyesi ilçenin Maltepe mahallesinde bulunan bir park alanı ilgili plan değişikliğine gitti. Hazırladığı plan teklifi ile 5 bin 600 metrekarelik park alanını iptal etti.

Alanın 3 bin metrekarelik kısmını ibadet alanı, 2 bin 600 metrekarelik kısmını da eğitim alanı olarak planlandı.

YEŞİL ALAN MÜDÜRLÜĞÜ UYGUN BULMADI

Plan teklifi İBB Meclisi’nun temmuz ayı oturumlarında gündeme alındı. İBB Yeşil Alan ve Tesisler İmal Müdürlüğü, yeşil alan ölçüsü azaltıldığı için planı uygun bulmadı.

KURUMLARDAN GÖRÜŞ ALINMADI

Parsellerin tapu kaydında bulunan şerhlere ait TEİAŞ, TEDAŞ ve İETT’den görüş alınmadı. Belgede plan değişikliğinin münasebeti de belirtilmedi.

İBB Planlama Müdürlüğü iptal edilen park alanı yerine muadil park alanı önerilmediğine dikkat çekerek bu durumun ilgili yönetmeliği karşıt olduğunu vurguladı.

Teklifin plan bütünlüğünü, toplumsal ve teknik altyapı istikrarını, yeşil alan kurgusunu bozucu nitelikte olduğuna dikkat çekti.

Uyarılara rağmen, plan değişikliği AKP-MHP kümesinin “evet”, CHP-İYİ Parti kümesinin “hayır” oyları ile kabul edildi. İptal edilen park alanının etrafı sitelerle etraflı bir noktada bulunduğu ve şantiye üzere kullanıldığı görüldü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.