Akdamar Kilisesi, 10. ayine mesken sahipliği yapacak

İnanç turizminin merkezlerinden Akdamar Kilisesi, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Akdamar Kilisesi’nde 2005 yılında başlatılan onarım çalışmalarının tamamlanmasının akabinde tarihi kilise, 2007’de milletlerarası törenle ‘anıt müze’ olarak açıldı.

Tarihi kilisede birinci ayin de 95 yıl ortadan sonra 19 Eylül 2010’da yapıldı. Her yıl ayine katılmak isteyen binlerce kişi, kentteki otellerde rezervasyon yaptırıyor.

Yılda 1 gün ayin müsaadesi verilen kilisede güvenlik gerekçesiyle 2015’ten sonra 3 yıl orta verilen ayinler, güvenlik sıkıntılarının çözülmesinin akabinde tekrar başladı. Akdamar Kilisesi’nde bu yıl 10’uncu ayine konut sahipliği yapılacak.

‘GENİŞ İŞTİRAKLİ OLACAK’

Pazar günü yapılacak ayin öncesi açıklamalarda bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü Erol Uslu, birinci ayinin 2010 yılında yapıldığını hatırlatarak, “Pazar günü yapılacak ayinin hoş ve sıkıntısız geçmesi için tüm paydaşlarımızla birlikte misyon dağılımları yapıldı. Pazar günü de ayin gerçekleştirilecek. Rastgele bir aksaklığa mahal vermemek için tüm önlemleri aldık. Güvenlik güçlerimizde alanın güvenliği açısından gerekli önlemleri aldılar. Umuyoruz ki bu yıl yapılacak 10’uncu ayinde rastgele bir aksaklık yaşanmadan barış, huzur ve inanç içerisinde hoş bir ayin gerçekleşmiş olur. Bir sefer daha Van’dan dünyaya barışın, kardeşliğin, huzurun sembolü olan Akdamar Adası’ndaki Akdamar Kilisesi’nden tekrar bir Ermeni ayinine mesken sahipliği yapan bir Van olarak, o hoş imgeyi vermek istiyoruz” dedi.

Pandemi nedeniyle evvelki yıllarda sınırlı katılımın kelam konusu olduğunu lakin bu yıl hiçbir sınırlamanın olmadığını belirten Uslu, “Türkiye Ermeni Patriğinden 46 kişilik bir grup Van’a gelecek. Vatandaşlar da hiçbir sınırlama yapmadan ayin gerçekleşecek. Otellerimizle yaptığımız görüşmelerde yalnızca ayin için gelen Ermeni kümelerin olduğunu bize aktardılar. Ermeni vatandaşlarının istediği coşkuyla, heyecanla geçmesine sebep olacağını düşünüyoruz. Geniş iştirakli bir Ermeni ayini gerçekleştirilecektir” diye konuştu.

Akdamar Adası’nın Van’da değerli turizm noktası olduğunu belirten Uslu, “Van’a gelen insanların birinci önceliği Akdamar Anıt Müzesi’dir. Bu yıl ocak ile eylülün birinci günleri yaptığımız istatistik datalarında Akdamar Anıt Müzesi, 160 binin üzerinde kişi tarafından ziyaret edilmiş ancak genel bir müze, ören yeri istatistiğine baktığımızda, 2019 yılı istatistiklerindeki 260 bini bugün tarihi prestijiyle aşmış bulunuyoruz. 2022 yılı Van için inşallah turizm açısından kıymetli bir nokta olduğunu söylemekte yarar var” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.