Afganlar Taliban’dan kaçıyor

Taliban 20 yıl sonra Afganistan’da yönetimi yeniden ele aldı. Bununla birlikte çoğu Afgan, ülkeden ve Taliban’dan kaçmak için harekete geçti. Öyle ki birleşmiş milletler, her hafta 20 ila 30 bin kişinin ülkeden yasa dışı yollarla ayrıldığını tahmin ettiklerini açıkladı.

Afganların harekete geçmesiyle, dünya çapında bir yanda yardım mesajları verilirken diğer tarafta ise sınır güvenliklerinde artış yaşanıyor. Peki Afgan mültecilere yardım etmek için kimler, neler yapıyor?

Yaklaşık 800 bin Afgan’a ev sahipliği yapan Afganistan’ın komşusu İran, sınır görevlilerine geçiş noktalarında görülen Afgan vatandaşlarını geri çevirme talimatı verdi.

3,6 milyon kayıtlı Suriyeli mültecinin yanı sıra başka milletlerden yaklaşık 320 bin kişiye ev sahipliği yapan Türkiye ise İran üzerinden gelecek olası Afgan göçmen dalgasından uzun süredir endişe ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran sınırı boyunca yükselen duvarın inşasını tamamlama sözü verdi.

Uluslararası toplumda ise Uganda, ABD’nin talebi üzerine 2 bin Afgan mülteciyi kabul etti. Kanada, aralarında kadın liderler, insan hakları çalışanları ve gazetecilerin de olduğu 20 bin kişiyi kabul edeceğini duyurdu.

Almanya, 10 bin kadar kişiyi tahliye edecek  İngiltere ise 5 yıllık bir süre içinde 20 bin kişiyi ülkeye yerleştirme sözü verdi. Öte yandan Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği’nin verilerine göre Afganlar 2020’de en çok Türkiye’ye sığınma başvurusu yaptı. Türkiye’yi sırasıyla Almanya, Yunanistan ve Fransa takip etti.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir