Afganistan’dan özel görüntüler CNN TÜRK’te

ORDU MEZAR-I ŞERİF’TEN KARŞI HAREKAT BAŞLATTI

Taliban, Afganistan’da kontrol ettiği bölgeleri artırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz cumadan beri Taliban kontrolüne geçirdiği şehir sayısını 8’e çıkardı. Son olarak kuzeydoğuda Tacikistan, Çin ve Pakistan sınırında bulunan Badahşan vilayetinin merkezi Feyzabad, Kunduz kentinin güneyindeki Bağlan ve güneybatısındaki Aybak şehirleri Taliban’ın kontrolüne geçti. Afganistan ordusu ise kuzeydeki Mezar-ı Şerif’ten Taliban’a karşı harekat başlattı.

ORDU YETKİLİSİ CNN TÜRK’E AÇIKLADI

CNN TÜRK’ün Afganistan ordusu yetkililerinden aldığı bilgilere göre, harekatın amacının Mezar-ı Şerif’in batısındaki Şibirgan ve doğusundaki Kunduz’a kadar olan hattı Taliban’dan temizlemek olduğunu açıkladı.

Mezar-ı Şerif, Afganistan ordusu için kritik önemde. Başkent Kabil’in ardından ordunun en önemli hava ve kara yığınağı Mezar-ı Şerif’te bulunuyor. Ordu yetkilileri Mezar-ı Şerif’in düşmesi halinde başkent Kabil’in birkaç saat içinde düşeceğinin altını çizdi.

BIDEN: AFGANLAR KENDİ BAŞLARINA SAVAŞMAK ZORUNDA

Amerikan Başkanı Joe Biden da Taliban’ın Afganistan’daki ilerleyişiyle ilgili olarak konuştu. “Afganların Taliban’a karşı kendilerini savunmaları gerekiyor, çekilme kararından pişmanlık duymuyorum” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.