Afganistan’da yaşananlara dünyadan tepkiler

Taliban’ın geçtiğimiz Haziran ayında başlattığı harekat, ülke yönetiminin el değiştirmesiyle sonuçlandı. Gelişmeler dünya kamuoyunda endişeyle takip edildi.

Kabil’in Taliban’ın kontrolüne girmesinin ardından, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil toplantı kararı aldı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, gelişmelerden ”derin endişe” duyduğunu belirtti. Taliban’a ve diğer taraflara itidal ile sivillerin korunması çağrısı yaptı.

Aralarında İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Japonya’nın da bulunda 64 ülke ortak bir açıklama yaptı. Ülkeden ayrılmak isteyenlerin engellenmemesi ve tüm kapıların açık tutulması istendi.

Rusya, Afganistan’daki durumu “şaşırtıcı ve gerçek” olarak nitelendirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, yaşanan sürecin “ABD yönetiminin ülke üzerinde yaptğı deneyin sonucu” olduğunu savundu.

Savaş ve şiddetin Afganistan’daki sorunların çözüm yolu olmadığını söyleyen İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkedeki karışıklığın önlenmesi için bir koordinasyon konseyinin kurulması gerektiğini söyledi.

İngiliz Parlamentosu Afganistan’daki durumu görüşmek üzere gelecek hafta toplanmaya karar verdi. Başbakan Boris Johnson, kimsenin Afganistan’ın terörün gelişme alanı olmasını istemediğini söyledi. Dışişleri Bakanı Dominic Raab ise, gelişmeleri Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ile görüştü.

ABD’nin 6 bin askerle koruduğu Hamit Karzai Uluslararası Havalimanı ise, ülkelerin güvenli alanı haline geldi. Kabil’den tahliye edilen ABD Büyükelçiliği personeli havalimanına taşındı. Fransa da Büyükelçiliğini Hamit Karzai Havalimanı’na taşıma kararı aldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.