Açık havada vakit geçirmenin sıhhate inanılmaz 6 yararı

Açık havada vakit geçirmek kıymetli fizikî ve ruhsal yararlar sağlar. Çeşitli araştırmalar, doğal ortamlarda vakit geçirmenin her türlü olumlu duyguyu tetikleyebileceğini göstermektedir.

Açık havada vakit geçirmenin insan ömrünün neredeyse her tarafı üzerinde olumlu bir tesiri olduğu düşünülmektedir. Uzmanlar, ekseriyetle her yaştan beşere dışarıda kaliteli vakit geçirmelerini tavsiye eder. Ruh halini, zihinsel ve fizikî sıhhati güzelleştirmenin yanı sıra kalp atış suratını, tansiyon düzeylerini ve gerilimi azaltmaya yardımcı olur. İster bir bahçeden bir şeyler topluyor olun, ister koşuyor yahut dışarıda yürüyor olun, genel sıhhatinizi güzelleştirebilirsiniz. Memnunluğu ve sıhhati artırabileceği için yeşil alanlarda daha fazla vakit geçirmelisiniz.

Stresi azaltarak depresyonu önler

Açık havada antrenman yapmak, gerilimin tesirlerine karşı en yeterli tahlillerden biridir. Araştırmalar, tabiatla temas ile gerilim hormonu olan kortizol seviyelerinin azalması ortasında yakın bir ilişki olduğunu gösteriyor.

Açık havada olmak ayrıyeten ruh halini uygunlaştıran endorfin ve dopamin üretimini de artırır. Dışarıda olmak birebir vakitte tasalarınızdan uzak kalmanızı sağlar.

Doğanın zihinsel sıhhat üzerindeki faydalı tesiri bilimsel olarak kabul edilmektedir. Araştırmalara nazaran, açık hava aktiflikleri depresyonu önlemenin tesirli bir yoludur. Çalışmalar, doğal bir ortamda hareket etmenin, depresyon riskiyle alakalı olan geçmişten gelen olumsuz his yahut niyetleri azaltabileceğini gösteriyor.

Enerji düzeylerini artırır

Yorgun mu hissediyorsunuz? Kendinize bir fincan kahve koymak yerine, dışarıda kısa bir yürüyüş yapmayı deneyin. Araştırmalar, pak havada, bilhassa tabiatın içinde vakit geçiren insanların güç düzeylerinde kıymetli bir artış olduğunu göstermektedir.

Çoğu kişi bilhassa iş günlerinde kapalı alanlarda dolaşan kirli havayı solumak zorunda kalır. Pak hava ile beden daha fazla oksijen alır ve bu da beynin daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Araştırmalar, güç düzeylerinde keskin bir artış için günde yalnızca 20 dakika dışarıda, tabiatta geçirmenin kâfi olduğunu göstermektedir.

Uyku kalitesini iyileştirir

Uyumakta zorluk mu çekiyorsunuz? Açık havada idman yapmak, uyku kalitenizi düzgünleştirmek ve uykusuzluk meselelerinizi hafifletmek için gereksiniminiz olan şey olabilir.

Açık havada vakit geçirmek sağlıklı ve dinlendirici uykuyu teşvik eden fizikî yorgunluğu ve zihinsel rahatlamayı sağlar. Dışarıya çıkmak birebir vakitte doğal güneş ışığı almanızı sağlar. Bu, insanın iç saati olan sirkadiyen ritim üzerinde olumlu tesir yapar.

Yeterli D vitamini alımına yardımcı olur

Açık havada vakit geçirmek ve güneşlenmek bedeninize kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirmek için muhtaçlık duyduğu D vitaminini üretme fırsatı verir. Kâfi D vitamini alınamazsa kandaki kalsiyum ve fosfor seviyeleriniz düşebilir. Bu durum kemiklerin ve dişlerin büyük oranda zsyıflamasına neden olur ve daha sonra osteoporoza yol açabilir.

Ancak tüm yararlarına karşın güneşlenirken dikkatli olunmalıdır. UV ışınlarına uzun müddet direkt maruz kalmak, cildinize ve genel sıhhatinize uzun vadede ziyan verebilir. Güneşli bir günde dışarı çıkmadan evvel, cildinize uygun güneş kremi sürün. Güneşte geçirdiğiniz vakti iç yerlerde yahut gölgede kısa molalarla bölün.

Odaklanmayı artırır

Elinizdeki işe odaklanmakta zorlanıyor musunuz? Araştırmalar, bilhassa doğal bir ortamda kısa bir yürüyüş yapmanın, konsantrasyonu artırabileceğini göstermektedir.

Dışarıda 20 dakikalık bir yürüyüşün kısa vadeli hafızayı değerli ölçüde geliştirebileceği bilinmektedir. Bu ayrıyeten sorun çözme hünerlerini geliştirebilir.

Egzersizin yararlarını artırır

Havasız ve sıkıcı spor salonlarını geride bırakın ve açık havada antrenman yapmanın birçok yararından yararlanın. Parklar, spor alanları, merdivenler ve doruklar antrenmanlarınızı çeşitlendirmek ve yeni yerler keşfetmek için çeşitli fırsatlar sunuyor.

Değişen bir ortamda fizikî antrenmanlar yapmak, bedeninizi hareketi sürdürmek için daha fazla çalışmaya ve zihninizi daima ahenk sağlamak ve yaralanmalardan kaçınmak için odaklanmaya zorlar. Sıcaklık, arazi ve yükseklikteki değişikliklere ahenk sağlamak, bedeninize her vakit spor salonlarında olmaktan daha fazla kalori yakma, daha dirençli ve daha çok taraflı olma fırsatı verir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.