AB’den Afganistan açıklaması: Taliban’ı tanımamız söz konusu değil

AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in açıklamaları şöyle:

G-7 toplantısında birden fazla lider endişelerini dile getirdi, tahliye süreci ile ilgili. Herkes fikirlerini söyledi yakın irtibat halindeyiz. Tahliye sürecini uzatmak için, tabii ki burada ABD başkanı adına konuşmam ama nu konuyu tartıştık. 31 Ağustos sonrasında ne olursa olsun güvenli geçişin garantisi verilmelidir. Bölgedeki komşu ülkelerle irtibat halindeyiz. Şu anda Kabil’deki durumda gelecekte nasıl böyle bir garantiyi sağlayabiliriz diye güvenliği sağlamaya çalışıyoruz. Havalimanı her zaman altyapı için çok önemlidir.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise; “Göçe baktığımız zaman göçmenlerin yüzde 95’i erkek bölgede yardıma muhtaç olanlar kadın ve çocukları bu yüzden güvenli geçiş önlemleri çok önemli ki bu insanlar kaçakçıların eline düşmesin Kanada’ya İngiltere’ye ve ABD’ye minnettarım bu açıdan.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen’in açıklamaları şöyle: Bölgede en çok yardıma muhtaç olanlar kadın ve çocuklar. Şunu unutmamalıyız biz şu an bir geçiş aşamasındayız. Şunu küçümsememeliyiz. Afganistan yoksul bir ülke ve desteğe ihtiyacı var.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir