ABD’den Türkiye açıklaması: Terör konusundaki legal telaşlarını tanıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri Müsteşarı Karen Donfried, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusundaki legal kaygılarını tanıdıklarını belirterek, bu sıkıntıların en yakın vakitte çözüleceğini düşündüklerini kaydetti.

ABD Senatosu Dış Münasebetler Komitesi, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği başvurusu konusunda bir oturum gerçekleştirdi.

Oturumun açılışında Komite Lideri Demokrat Bob Menendez ile Cumhuriyetçi Jim Risch ortasında Türkiye konusunda kısa bir atışma yaşandı.

Menendez, Türkiye’nin kelam konusu iki ülkenin NATO üyeliğine yaptığı itirazın Rusya’nın çıkarlarına hizmet ettiğini öne sürmesi üzerine Risch, “Hem İsveç hem Finlandiya, bize Türkiye ile görüşmelerini düzgün niyetle yaptıklarını bildirdiler. Bu mevzuyu bu ülkelere bırakmak en güzeli. Ancak şunu da söyleyelim, bu husus bir an evvel kapanmalı” yorumunu yaptı.

Donfried ise yaptığı konuşmada Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasının ittifakı daha da güçlendireceğini kaydederken Türkiye’nin lisana getirdiği telaşlara de değindi.

“GELECEK HAFTAKİ NATO TEPESİNDE İMZALAR ATILABİLİR”

“Türkiye’nin terör konusundaki legal kaygılarını tanıyoruz” diyen Donfried, NATO Genel Sekteri Jens Stoltenberg’in de bu mevzuda Ankara, Helsinki ve Stockholm ile görüşme kelamı verdiğine dikkati çekti.

Donfried, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğinin tüm ülkelerin oyuyla sağlanacağına işaret ederek, “Tabii ki ABD de Türkiye üzere teröre takviyesi bitirmek istiyor, bu mevzuyu ciddiye alıyoruz. Benim anladığım kadarıyla bu 3 ülke ortasındaki görüşmeler uygun gidiyor” görüşünü paylaştı.

Gelecek hafta Madrid’de yapılacak NATO tepesine işaret eden Donfried, Türkiye ile yapılan görüşmelerin sonunda bu dorukta İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ait resmi evrakların imzalanabileceğini kaydetti.

Donfried, Türkiye ile İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye’nin lisana getirdiği tasaları konusunda yakın vakitte tahlile varılacağına inandıklarını kelamlarına ekledi.

ABD’Lİ SENATÖRDEN YPG/PKK İTİRAFI

Öte yandan Senatör Menendez’in ABD’nin YPG/PKK’ya verdiği takviye konusunda oturumda yaptığı itiraf da dikkatlerden kaçmadı.

Menendez, “Gerçek şu ki PKK ve SDF (YPG) konusunda Finlandiya ve İsveç’in tavrı bizim tavrımızla örtüşüyor. Bildiğiniz üzere bu örgütler bize DAEŞ ile uğraşımızda yardım etti. Bu nedenle tüm tarafları çalışmaya davet etmek biraz ikiyüzlülük oluyor. Natürel ki birlikte çalışıp bir tahlile varmaları çok uygun olur lakin Türkiye’nin onlardan ne almak istediğini bilmiyorum” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.